Bolakar “Kamu Çalışanlarının varlığı da beklentileri de hissettirilemedi”

11.09.2019

6 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Bolakar “Kamu Çalışanlarının varlığı da beklentileri de hissettirilemedi”

Bolakar “Kamu Çalışanlarının varlığı da beklentileri de hissettirilemedi”

Merkez Büro Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İdris BOLAKAR, 5. Dönem Toplu Sözleşme sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bolakar: “Daha toplu sözleşme görüşmeleri başlamadan enflasyonu iliğine kadar hisseden kamu çalışanları, (elektrik, doğalgaz, ulaşım, okul giderleri vb. gelen zamlar ortadayken) “5. Dönem Toplu Sözleşmeleri sonucunda kendilerinin yeterince temsil edilebildiklerini düşünüyorlar mı?”  Sorusuna eminim bir cevap arıyorlardır.

Enflasyona bağlı alım gücünün azaldığı bir zamanda daha en başından teklif edilen rakam, gelişmeler, Toplu Sözleşme sonucu hakem heyetinin karar ve sonuçları ile ilgili yetkili sendikanın konfederasyon temsilcilerinin yaptıkları dikkate alınmadıklarına ilişkin beyanatları, kamu oyunun bilgisi dahilindedir. Kamu çalışanlarının maddi imkansızlıklar içerisinde var olmaya çalıştığı da beklentileri de iğneden ipliğe gelen zamların neticesinde düştüğü durum yeterince hissettirilememiştir. Bu konuda işçi sendikalarının daha başarılı oldukları açık bir gerçekliktir.

Sendikacılık eğer gerçekten bir sivil toplum örgütü ise, yasal kuruluş gayesi gereği üyelerinin maddi kazanımları için mücadele edebilmeli işi sadece sendikacılık olmalıdır.

Sadece kendi çıkarları uğruna torpil, adam kayırma, mobbing yapma, kendi çıkarları uğruna kurumların içerisinde memurlar arasında ayrımlar yapma, bizim arkamızda destek var istediğinizi yapabilirsiniz diye yönlendirmeler de bulunmak asla sendikacılık değildir.

Sendikaların kuruluş amacı; üyelerinin özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapıp, onların sorunlarına çözüm üretmeleri gerekir. Bunun dışına çıkılarak etkin bir sendikacılık yapamazsınız.

Kamu çalışanları tüm bu durumları eminim değerlendirecektir. Bu vesile ile kendisi adına sadece memur sendikacılığı yapan, kaliteli,  olması gereken bir sendikacılık adına mensubu olmaktan onur duyduğum Tüm Memur Sen Konfederasyonumuz çatısı altında toplanmış Merkez Büro Sen, Diva Sen, Demokratik Sağlık Sen, Birlik Eğitim Sen, Tüm Toç Sen, Bil Sen ‘i kamu çalışanlarımızın dikkatine sunarız” dedi.

Bir önceki yazımız olan 30 YIL DARBE YILDÖNÜMÜYDÜ 9 YILDIR DEMOKRASİ GÜNÜ!!! başlıklı makalemizde 30 YIL DARBE YILDÖNÜMÜYDÜ 9 YILDIR DEMOKRASİ GÜNÜ!!! hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.