Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidilmesi yönündeki karara saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

09.11.2019

6 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidilmesi yönündeki karara saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidilmesi yönündeki karara saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

Bir kısım Barolarımız, Türkiye Barolar Birliğince seçimli olağanüstü genel kurula gidilmesi için karar almışlardır. Her bir baromuzun almış oldukları kararlara ve iradelerine saygı duymakla birlikte tarihimizde ilk defa gerçekleşen olağanüstü genel kurul çağrısının, bundan sonraki süreçte Barolar Birliğini ve tüm Barolarımızı “hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı, en ufak bir muhalefet durumunda genel kurulların toplandığı, çalışıp, üretip, ortaya bir şeyler koymaktan ziyade kavganın önünün açıldığı” bir sürecin içine sokacağı aşikârdır. Olağanüstü genel kurul toplantılarının önünün açılması ve bu durumun olağanlaşması halinde Barolarımız icraatları ile değil genel kurulları ile gündemde olmaya başlayacak ve bunun sonucunda enerjimiz boşa harcanmış olacaktır.

Olağanüstü Genel Kurul çağrısına ilişkin karar alan tüm Barolarımızın aldığı bu kararlara saygı duyduğumuz gibi, Türkiye Barolar Birliği’nin Adli Yıl Açılışı için Cumhurbaşkanlığı Sarayına gidilmesi yönündeki karara saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Zira Olağanüstü Genel Kurul Çağrısına ilişkin yaşadığımız sürecin bu noktaya gelmesi Adli Yıl Açılışı ile ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği’nin açılışa katılma yönünde almış olduğu karara verilen tepki ile başlamıştır. Ancak unutulmamalıdır ki gerek Türkiye Barolar Birliği gerekse tüm Barolarımız kararlarını hür iradeleri ile almaktadır. Barolar Birliği Başkanı’nın adli yıl açılışına katılması ya da katılmaması gibi münferit bir olay üzerinden çıkan tartışma nedeniyle olağanüstü genel kurulun toplanmasını istemek isabetsiz bir tutum olacaktır. Bu nedenle, Cumhurbaşkanlığındaki adli yıl açılışına katılmamış bir Baro Başkanı olarak, Olağanüstü Genel Kurul Çağrısında imzası bulunan tüm Barolarımızın kararlarını yeniden gözden geçirmelerini diliyorum.

Aksaray Barosu Başkanı

Av. Ramazan Erhan Toprak

Bir önceki yazımız olan AKSARAY ZİRAAT ODASI BAŞKANI EMİN KOÇAK’TAN BAŞKAN DİNÇER’E NEZAKET ZİYARET başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.