DSİ 44. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI

12.04.2019

9 views Kişi Okumuş

0 Yorum

DSİ 44. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARI

Uluırmak Sulamasında 2019 yılı sulama sezonu 15.04.2019 tarihinde açılacak olup, sulama işlemi; sağ sahil ve sol sahil ana kanalları ile Uluırmak dere yatağı vasıtasıyla gerçekleştirilecektir.

Sağ sahil ve sol sahil ana kanallarının bazı bölümleri meskun mahal içerisinde yer almaktadır. Kanalların meskun mahal içerisinde yer alan kısımlarında tel örgü bulunmasına rağmen, bazı bölümlerde tel örgü ile uyarı levhalarının tahrip edildiği, vatandaşlarımız tarafından köprü korkuluklarından suya girildiği gözlenmektedir.

Uluırmak Sulaması, sulama kanalları genel olarak 2-3 m derinliğinde beton ya da toprak kanal olarak inşa edilmiştir. Bu ve benzeri kanallarda su debisi ve dip akıntısı çok güçlü olduğundan yüzme ve balık avlama faaliyetleri kesinlikle gerçekleştirilmemelidir. Ayrıca kanal içerisinde bulunabilecek yabancı cisimler insan sağlığı açısından tehdit oluşturmakta olup, boğulma vakalarına bile sebep olabilmektedir.

Bu sebeple vatandaşlarımızın baraj, gölet, sulama tesis ve kanallarına serinlemek, yüzmek, balık avlamak gibi benzer amaçlarla kesinlikle girmemeleri, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirleri almaları, çocukların sulama tesisi ve sulama kanallarına kesinlikle yaklaştırılmaması hususları önemle duyurulur.

Murat NAZAR DSİ 44. Şube Müdürü

Bir önceki yazımız olan HAVA KİRLİLİĞİ ÇOCUKLARDAKİ ASTIMI TETİKLİYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.