Dostun sözü dinlenmeli

13.03.2019

13 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Dostun sözü dinlenmeli

Atalarımız, “ dost acı söyler düşman tatlı söyler” demişlerdir. Dostlar dostunun zarar görmemesi için dostuna gerçekleri söyleyerek ayağına taş değmesini önlemeye çalışır. Düşman ise doğrusuna da yanlışına da maşallah diyerek menfaati bitene kadar onu alkışlar. Bir gün dost sandığı kişiler ayağına taş değince etrafından kaybolur bir daha göremezsin. Ama gerçek dostlar, doğruyu söyleyenler ayağına taş değse de senle beraber aynı acıyı yaşarlar.

Geçtiğimiz günlerde bazı eleştiriler yaptım ve açık olmasa da eleştirim yerini bulmuştur. Bir bakıyorsunuz ilgisi alakası olmayan ve hatta güya kendisini bizim meslekten sananlar “ hayırdır kime vurdun, kimle aran açıldı” diye beni arıyorlar.

Elbette adamlar laf arıyorlar, bir laf alsalar da ortalıkta dedikodu yapsalar. Adamların işi gücü dedikodu ve üstüne düşmeyen işlerle meşgul oluyorlar. Biz bir yazı yazınca illede birileri ile aramızın gergin mi olması lazım, yoksa kavga mı etmemiz lazım?

Her rutubetten kimse nem kapmaya çalışmasın. Bazen anlaşılmıyorsan, söylediğin söze ayağına taş değince bile aklı başına geliyorsa o zaman müsaade edin de günaydın diyelim. Etrafındaki asıl düşmanları görmeyip kendisine yanlış yaptırılıyorsa ayıksın diye üstü kapalı da olsa uyarmak bizim görevimiz.

Beklentisi ve görülmesi gibi bir düşünceye sahip olmayan bir insanım. İnsanları inanın menfaat için sevmem ve değer vermem. Zaman olur ekmek deşireceğimi bile bilsem doğrudan şaşmam. Ben böyle bir karaktere sahibim, insanı insanca ve dostça karşılıksız seven bir yapıya sahibim. Tuttuğum insanı satmam, velev ki, o beni satsada.

Ha bu demek değildir ki, varsa yanlışlarını yazmayacağım. Eğer toplumu ilgilendiren zarar verici bir davranış varsa elbette bunu da yazarım. Bana ihanet etse bile sonucunu bekler, yalan ve iftira etmeden doğruları yazarım. Belki bunu yapacağım zamanlar da gelecek.

Dostunuz sizi dostça seviyor, ayağınıza taş değse bile yanınızda oluyorsa ona ihanet etmeyin. İhanet ederseniz bir gün ihanete uğrar konuşacak dost bulamazsınız. Bunun numuneleri günümüzde bir çok görülmüştür.

Geçtiğimiz günlerde seçim eleştirisinde bulundum, Belediye seçimleri geliyor eğer toparlanılmazsa sıkıntı yaşarız dedim. Hemen beni arıyor arkadaşlar, falan kişi ile aran mı açıldı. Be kardeşim ne alakası var bu soruyla yazımın, ben gelecek tehlikeyi yazdım.

Hatta bana acaba bir adayın mı var diyenler bile oldu. Bugüne kadar benim ağzımdan ne bir aday ismi, nede adayla ilgili bir ima bile duyulmadığı gibi yazmadım. Ama adamların işi gücü dedikodu çıkarmak.

Seçim bir geçsin, gelişmelere göre zamanı gelince bizde bir şeyler elbette yazacağız. Önümüzü bir görelim, neyin nesi ne olacak, seçim sonunu bir görelim

Siyasette dost ve çevre ile yapılır, şıh uçmaz müritler uçurur. Şıh enaniyet ve gururundan taviz vermiyorsa kusura bakmayın onu kimse uçuramaz. Ben şimdilik türübündeyim, maçın gidişatına bakacağız. Ona göre tezahüratımızı yaparız. Uzun lafın kısası dostun sözü acıdır, tutan dosta baldır.

Bir önceki yazımız olan 27 MAYIS 1960’DAN CESARET ALAN, ONUN MİRASI OLAN DARBE“12 MART 71” başlıklı makalemizde 27 MAYIS 1960’DAN CESARET ALAN ve ONUN MİRASI OLAN DARBE“12 MART 71” hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.