İLİMİZDE YETİŞEN BİTKİLERİN KORUNARAK, EKONOMİYE KAZANDIRILMASI VEKİLLERE NASİP OLSUN!

07.02.2019

6 views Kişi Okumuş

0 Yorum

İLİMİZDE YETİŞEN BİTKİLERİN KORUNARAK, EKONOMİYE KAZANDIRILMASI VEKİLLERE NASİP OLSUN!

Şimdiyi kadar bu konuda hem “Bana Göre”, hem ’de “(-) Parantez İçi” Köşem olmak üzere her iki köşemde ve ayrıca da bu konuda yazdığım onlarca haberde de belirttiğim gibi Dünya haritası bir kare gibi görülüp dört köşesinden çekilecek çizgiler Türkiye’de birleşir.

Aynı şekilde Türkiye haritası üstünden çekilecek çizgiler ise Aksaray’ın üstünde birleşir.

Yani Türkiye Dünyanın merkezinde!

Aksaray ise ülkemizin merkezindedir!

AKSARAY YERYÜZÜNDEKİ TÜMMADENLERE VE KISMEN DEFFORME OLSALARDA YER YÜZÜNDE YETİŞEN TÜM BİTKİLERİNEDE SAHİPTİR

Aksaray orta başlığın üstündeki iki satırda da belirttiğim coğrafik konumu ve bu konumundan gelen jeolojik yapısı ile yer yüzündeki tüm madenlere sahip olduğu gibi kısmen ilimizin  iklimine uyum sağlayarak değişseler de yer yüzündeki tüm bitki türlerine de il olarak sahip olan yar yüzünün nadir yerlerinden birisiyiz!!!

TARİHİ ANTİK KRAL’İLE İPEK YOLLARNDAKİ KERVANLARDAKİ İNSANLARIYLA HAYVANLARI VE GÖÇMEN KUŞLARI YERYÜZÜNDEKİ TÜM BİTKİ ÇEŞİTLERİNE SAHİP OLMAMIZI SAĞLADILAR

Yer yüzündeki bitkilerinin tamamına yakınana sahip olmamızın sebebi kadim tarih boyunca ilimiz sınırları içinden geçen bazen ise bir biriyle çakışan antik İpek ve Kral yollarının ilimizden geçmesinin yanında Avrupa’dan Afrika ya ve Afrika’dan Asya’ya göçen kuşlar ile yine ülkemizin bir köprü gibi  olması göz önüne alındığında Asya’dan Avrupa ya göçen kuşlarda ilimizden geçmektedir.

İpek ve Kral yollarını kadim tarih boyunca kullanan tüccarların geçişlerinde kendi yediklerinden, içtiklerinden, yanlarında getirdikleri hayvanlarının yiyeceklerinden artan kırıntılar ile çeşitli sebeplerden dolayı bu tüccarların yük taşıma ve binek olarak kullandıkları hayvanlarından veya  ülkelerinden mallarını satmak için gittikleri ülkelerde satmak veya gittikleri ülkelerden kendi ülkelerine getirirken kaçan her türlü akla gelip gelmeyen hayvan çeşitleri.

Göçmen kuşların kanatları, gagaları ve ayaklarıyla geldikleri yerlerden getirdikleriyle Aksaray’dan geçerek bunlardan düşenler nedeniyle birde ilimizin ikliminin komşu illere göre daha sıcak olması.

AKSARAYDA KISMEN DEĞİŞİKLİĞE UĞRASALARDA ESKİ DÜNYADAKİ TÜM HAYVANLARDA VAR!!!

Ovayı sulayan Ekecik sıra dağlarından Küçük (Tavşan) dağından çıkan Karasu ve  Melendiz çayından çıkan Beyaz Suyun ilimiz Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyünde birleşmesiyle oluşan  Ulu Irmak’ında katkısıyla  yer yüzündeki tüm bitkilerin ,hatta vahşi bir çok hayvanında ilimizde nesilleri var!!!

AKSARAY YERYÜZÜNÜN EN ÇOK BİTKİ ÇEŞİDİNE SAHİP DÜNYANIN NADİR YERLERİNDEN BİRİSİ

Bunlara artı olarak birde ilimize mahsus bitkilerde göz önüne alındığında yeryüzünün en zengin bitki türüne sahip yeri yüzünün nadir hatta ve hatta en nadir yeriyiz.

Bunlar hakkıyla değerlendirilmiş olsa kelimenin tam anlamıyla köşe üstüne köşe oluruz.

Bu maksada ulaşılması için “26.01.2016 Salı günü 1. daimi köşem olan” Bana Göre” de” VEKİLLER YERYÜZÜNDE SADECE AKSARAY’DA YETİŞEN BİTKİLERİN KORUMA ALTINA ALINARAK NESİLLERİNİN SÜRMESİNİDE SAĞLAYACAK TEDBİRLERİ ALDIRMALII!!!” başlığı altında;

TRT kanallarından birisi uzak doğu ülkelerinden kardeş Malezya’da çekim yaparken sunucunun sanki Ay veya başka bir gezegeni keşfediyormuş gibi hayretler içinde anlattıklarıyla ortaya koyduğu bilgisizliği beni kelimenin tam anlamıyla şok edecek kadar hayrete düşürdü!!!

TRT SUNUCUSU BİZİM KÖYDEDE YETİŞEN İÇİ SARI KARPUZ İÇİN “YERYÜZÜNDE SADECE MALEZYADA YETİŞİYOR(!)

TRT muhabiri Cahilliğiyle öyle abartılı şekilde anlatıyordu ki hayret etmemem mümkün olmazdı!!!

Anlattığı şey bizim köylerde dizimize vurup kırarak yediğimiz, bal gibi tatlı olan tadına doyulmayan içi sarı karpuzdu!!!

Başını kuma gömen deve kuşu misali bu Karpuzun yeryüzünde sadece bu ülkede yetiştiğini söylüyordu(!)

TARİH BOYUNCA İLİMİZ SINIRLARI İÇİNDEKİ İPEK VE KRAL YOLLARINI KULLANAN TÜCCARLARIN KENDİ YEDİKLERİ İLE HAYVANLARININ YİYECEKLERİNİN KIRINTILARI DÜŞTÜKLERİ YERDE YEŞERİP YETİŞTİ!

Bizim içi sarı Karpuz o anlatılan yerden ve ülkemizden başka bir yerde yetişip yetişmediğini bilmiyorum.

Fakat benim bildiğim gerçek Dünyanın tam ortasında olan Aksaray’dan tarih boyunca dünyanın her yerinden gelip geçen kervan sahiplerinin kendileri ve hayvanları için taşıdıkları tüm yiyeceklerin kırıntılarının düştükleri yerlerde yeşerenleri nedeniyle Yeryüzünde var olan her türlü nebatında bulunduğu yeriz.

Bu gün yerimiz dolmasına rağmen ilimizde yetişen çoğunluğu bize ait olan,geriye kalanları ise eski dünyanın 3 kıtasının tamamında yetişenlerle ilgili yazımızın devamını  Mevla’mız izin verirse Pazar günü kaldığı yerden yayınlayacağım.

Mutlu istikbalimiz için takip edilmesi ve ettirilmesi dileğiyle.

Cumamız Mübarek olsun.

Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun.

Devamı Pazar’a.

Bir önceki yazımız olan Aklımızı başımıza alalım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.