Bugün, 8 Aralık 2023 Cuma

AKSARAY'DA KATLEDİLEN 7 YAVRU KÖPEK İLE İLGİLİ CHP'DEN AÇIKLAMA

AKSARAY

AKSARAY'DA KATLEDİLEN 7 YAVRU KÖPEK İLE İLGİLİ CHP'DEN AÇIKLAMA:

 

Aksaray’da geçtiğimiz haftalarda 7 tane yavru köpeğin çeşitli işkenceler ile öldürülmesiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hacı Ali Keleş, Merkez İlçe Başkanı Ayfer Zengin ve Milletvekili Aday Adayı Ali Abbas Ertürk açıklamalarda bulundu

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş, "Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ilimizde sokak hayvanları bir vahşete maruz kaldı. Türlü türlü işkencelerle birçok sokak hayvanı katledildi. Sosyal medyada yayınlanan görüntüleri izleyen herkesin kanı dondu, izleyen herkes insanlığından utandı. Böyle bir vahşet ne insanlığa sığar, ne ahlaka sığar, ne vicdana ne de dinimize sığar. Bu vahşetin hiçbir değerle bağdaşması mümkün değildir" dedi. 

ÜZGÜN OLDUĞUMUZ DİĞER KONU 1 HAFTA GEÇMİŞ OLMASINA RAĞMEN ŞEHRİMİZİN SİYASETÇİLERİNDEN AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ OLMASIDIR

Hayvanlara yönelik şiddetin giderek arttığını söyleyen Keleş, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

"Bu durum hepimizi derinden üzmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem bu duruma dikkat çekmek hem de hayvanlara verdiğimiz değeri göstermek üzere bu basın açıklamasını yapmak durumunda kaldık.

İlimizde, insan diyemeyeceğimiz canavarlar tarafından böyle bir vahşetin yaşatılmış olmasından dolayı son derece üzgünüm. Sokak hayvanlarının türlü işkencelerle öldürülmeleri hiçbir vicdanla, hiçbir ahlakla bağdaşmaz. Bu vahşeti yaşatan faillerin bir an evvel yakalanıp gerekli cezaları almaları konusunda, buradaki açıklamamızın ardından partili hukukçularımızla birlikte suç duyurusunda bulunacağız.
Üzgün olduğumuz diğer bir konu da bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından yaklaşık 1 hafta geçmiş olmasına ve Aksaray halkının vicdanında büyük bir yara açılmış olmasına rağmen şehrimizin yöneticilerinden, seçilmiş milletvekillerinden, siyasetçilerinden bu konu ile ilgili hiç bir açıklama yapılmamış olmasıdır. Bu tepkisizlik, hayvanların yaşam hakkını sağlamak ve korumak adına kat edilecek daha çok yolumuzun olduğunu göstermektedir."

AKSARAY KAMUOYU VİCDANINI BÖYLESİNE YARALAYAN BU OLAYLA İLGİLİ YİNE KAMUOYU ADINA SORUYORUZ

"Savcılık tarafından bu konuyla alakalı soruşturma başlatılmış mıdır? 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun 15. maddesi gereği Valilik bünyesinde bulunması gereken ‘’İl Hayvanları Koruma Kurulu’’ bu konudan haberdar mıdır? Haberdarsa bu görüntülerin ortaya çıkmasının ardından olağanüstü toplanmış mıdır?
Toplandılarsa almış oldukları kararları kamuoyu ile neden paylaşmamaktadırlar?
Söz konusu faillerin ortaya çıkartılması için herhangi bir girişimde bulunmuşlar mıdır?
‘’İl Hayvanları Koruma Kurulu’’ ilimizde hayvanlara karşı yapılan şiddet eylemlerinin önlenmesi konusunda ne tür planlamalar ve çalışmalar yapmıştır?" sorularını soran Keleş, şu ifadeleri kullandı: 

"Ayrıca buradan TBMM’ye de seslenmek istiyorum. Yaşadığımız bu vahim olayın ardından hayvan hakları konusunda yasalarımızın ve yaptırımlarımızın yeterli olmadığı bir kez daha görülmüş olmasına rağmen, Cumhuriyet Halk Partili milletvekillerimiz tarafından Meclis'e ısrarla sunulan önergelerimizin değerlendirilmesi neden hala ele alınmamaktadır? Bu çabalarımızın biran önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. 

Yine 'Hayvanlara yönelik yapılan saldırılar hususunda Cumhuriyet Savcılarının re‘sen harekete geçmesi şarttır' önerimizin bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir. Hayvanları Koruma Kanunu’nun 1. maddesinin 'Bu kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.' şeklinde hükmolunduğu bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda tüm yerel yönetimlerin, kamu personellerinin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğinin de ayrıca altını çizmek istiyoruz. Ülkemizde ve son örneğinin ilimizde yaşandığı bu vahim olayların yasalar, yaptırımlar ve topyekûn bir mücadele ile son bulmasının mümkün olduğunu hatırlatır, saygılar sunarız."

HAYVANLARIMIZA İŞKENCE EDECEK KADAR VAHŞİLEŞEN AYNI CİNSİ YAŞADIĞIMIZ, İNSAN OLMAYA UTANDIĞIMIZ OLAYLAR YAŞANDI

CPHP Milletvekili Aday Adayı Ali Abbas Ertürk de açıklamalarda bulunarak, şunları söyledi:

"İl başkanımızın da kapsamlı bir şekilde değindiği gibi son zamanlarda insan vicdanını yaralayan olaylar yaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Konya ilimizde, geçen hafta da ilimiz Aksaray’da talihsiz bir olay yaşadık. Sokak hayvanlarına, bizlere emanet edilen bizlerin vicdanına, bizlerin adamlığına emanet edilen hayvanlarımıza işkence edecek kadar vahşileşen aynı cinsi yaşadığımız, insan olmaya utandığımız olaylar yaşandı. Bildiğiniz gibi bu bir inanç sorunudur, bu bir merhamet sorunudur, bu bir vicdan sorunudur, bu bir adam olma sorunudur, bu bir denetimsizlik sorunudur. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak basın açıklamasını yapmış bulunuyoruz. Gerçekten kelimelerin bittiği yer. Bu olayı, basında haber olmasın diye üzerini kapatarak çözemeyiz çözülmez. İlgililerin ne yapıldığını, aksine yapılan işleri kamuoyuna paylaşıp bu konuda ne kadar duyarlı olduklarını göstermeleri gerekir. Bu konuda önemsediklerini şayet göstermek istiyorlarsa, biz bekliyoruz. Bu yapılanın insan dışı hareketin karşılığında nasıl bir işlem yapılacak nasıl bir soruşturma yürütülecek nasıl bir ceza verilecek? Bu konuda yapılacakları bekliyoruz. Kanunlar yetersizse kanun düzenlemesi yapılmalı, denetimler yetersizse denetimler yapılmalı, eğitim eksikse, yetersizse eğitim verilmeli ama Cenab-ı Allah’ın bize emaneti üç aylar içerisindeyiz bu masum ağızsız, dilsiz kullara sahip çıkılması konusunda her birimiz gerekli hassasiyeti ortaya koymak zorundayız.