Bugün, 15 Haziran 2021 Salı


AKSARAY'DA KENTİN KİMLİĞİNE UYGUN PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

AKSARAY'DA KENTİN KİMLİĞİNE UYGUN PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

Binlerce yıllık geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aksaray, Belediye Başkanı Evren Dinçer’in hayata geçirdiği sosyal projelerle sosyal donatı alanlarına kavuşuyor.

Göreve geldiği ilk günden beri Aksaray’ın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkartma gayreti içerisinde çalışmalar yürüten Belediye Başkanı Evren Dinçer, Selçuklu ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş tarihi mekanları ve köprüleri restore ederek tekrar eski ihtişamlı görünüme kavuşturuyor. Başkan Dinçer, Anadolu medeniyeti içinde rol almış önemli şahsiyetlerin yaşam biçimlerini ve şehre kattıkları değeri de projelerine konu ediyor.

Aksaray’da tarihi değerlerin ortaya çıkartmak noktasında çalışmalarına başlanılan projelerin başında Bedir Muhtar Kabristanlığı içerisinde hayata geçecek olan Bedir Muhtar Cami ve Külliye projesi geliyor.

Bedir Muhtar Cami ve Külliye projesi Belediye Başkanı Evren Dinçer’in seçim öncesinde projeleri arasında yer alıyordu. Aksaray Belediyesi ekiplerince projenin uygulanacağı bölgede yapılan zemin iyileştirme ve alt yapı çalışmalarının ardından temel atma töreni gerçekleşti.

Geçtiğimiz günlerde protokol üyelerinin ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile Bedir Muhtar Cami ve Külliyesinin temeli atıldı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, şehirlerin bir mana etrafında toplandığını belirterek, projenin en kısa zamanda hayata geçmesi için çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini vurguladı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer proje tamamlanarak hizmete sunulduğunda bay ve bayan Bin vatandaşın aynı anda namaz kılma kapasitesinde olacağını ifade etti. Ayrıca Külliye kapsamında oluşturulacak taziye evleri ve diğer müştemilat alanları da vatandaşların hizmetinde olacak.

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in tarihi mekanları ortaya çıkartmak adına başlattığı projeler kapsamında yapımı Selçukluya dayanan Tarihi Kalanlar köprüsü de restore ediliyor.

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi ile birçok seyyahın eserlerine konu olan kadim şehir Aksaray’ın bir tarihi ve kültürel bir zenginliği daha Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri sonucu restore ediliyor.

Aksaray’ın doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini ortaya çıkartmak için şehrin birçok noktasında çalışma yürüten Aksaray Belediyesi, tarihi Kalanlar Köprüsünün restore edilmesi için harekete geçti.

Tek yöne eğimli köprüler grubunda yer alan köprü ikisi büyük, ikisi küçük sivri kemerli dört gözden oluşuyor. Düzgün kesme ve kaba yonu taş malzemeden inşa edilen köprünün uzunluğu yaklaşık 36 metre. Anadolu Selçuklular tarafından inşa edildiği bilinen Kalanlar köprüsü o dönemin izlerini de üzerinde bulunduruyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer’in girişimleri ile çalışma başlatılarak aslına uygun olarak restore edilen tarihi Kalanlar Köprüsü çalışmaların tamamlanması ile birlikte eski ihtişamına kavuşacak.

Tarihi Kalanlar köprüsü yanında yapılacak Kalanlar Millet Bahçesinde vatandaşlar hoş vakit geçirme imkânı elde edecek.

Aksaray'da, 30 bin 452 metrekarelik alana sahip millet bahçesi yapılacak.

Kalanlar Mahallesi'ne yapılacak olan millet bahçesinin içerisinde çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, engelli açık otoparkı, görsel güzellik sağlayan süs bitkileri ve yetişkinler için spor alanları yer alacak.

Aksaray'ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kalanlar Mahallesi'ne millet bahçesini kazandıracaklarını belirten Dinçer, "Mahallemiz, bünyesinde barındırdığı yeşil alan varlığı ile zaten doğal bir güzelliğe sahip. Burada uygulayacağımız proje ile bu doğal güzelliği ortaya çıkartacağız. Vatandaşlarımızın, aileleri ile güzel zaman geçirebilecekleri bir mekân haline getireceğiz. Şehrimize hayırlı olsun." Dedi.