Bugün, 5 Temmuz 2020 Pazar


BAŞKAN EVREN DİNÇER’DEN GENÇLERE YEPYENİ BİR MEKAN

BAŞKAN EVREN DİNÇER’DEN GENÇLERE YEPYENİ BİR MEKAN

Aksaray Belediyesi tarafından Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı içerisinde yapımı tamamlanan Gençlik ve Bilim Merkezi Korona Virüs tedbirlerinin kalkması ile gençlerin hizmetine sunulacak.

Hizmete açılması ile gençlerin yeni uğrak noktası olması planlanan Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı içerisinde inşa edilen Gençlik Merkezi 3615 metrekare kapalı alana sahip ve farklı etkinliklerin yapılabileceği bölümlerden oluşuyor.

Gençlik Merkezinde, gençlerin sosyal ve kültürel anlamda kendilerini geliştirebilmeleri için her türlü imkân oluşturuldu. Gençlerin yüksek teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri için her türlü imkânın düşünüldüğü Gençlik ve Bilim Merkezinde gençler için İHA ve SİHA eğitimleri ile ilgili kurslar düzenlenecek. Burada verilen eğitimlerle gençlerin insansız hava aracı veya model uçak teknolojisini öğrenme, uçurma yeteneğini kazanma ve üretiminde rol alma yeteneğine kazandırılacak. Ayrıca gençler bu alanda kurulan laboratuvarları AR-GE amaçlı kullanarak geleceğe yönelik yüksek teknoloji imkanlarıyla üretim yapma becerisi elde edecek.

Toplamda 3615 metrekare alan içerisine kurulan Gençlik ve Bilim Merkezi içerisinde kurulan çocuk bilim merkezinde çocuklara eğlenceli ve etkileşimli bir ortam hazırlandı. Gençlik ve Bilim Merkezinin zemin katında dizayn edilen çocuk bilim merkezinde kum sarkacı, dev piyano, su futbolu gibi 21 farklı etkinlik alanı oluşturuldu. Çocuklar için oluşturulan bu alanda çocukları, bilim ve teknolojiyle buluşturmak, bilimsel merak ve öğrenme isteği uyandırmak, yeni fikirler üretilmesine imkân sağlamak amaçlanıyor.

Yine aynı katta vatandaşların istifadesine sunulmak üzere 500 kişilik bir konferans salonu yapıldı. Bu salon ile öğrencilere, öğretmenlere, ebeveynlere yönelik söyleşiler, konferanslar, tiyatro faaliyetleri ve drama çalışmaları düzenlenecek.

Toplamda 4 kattan oluşan Gençlik ve Bilim Merkezinin 1. Katında 120 metrekaresi kapalı 120 metrekaresi açık hale getirilebilen Bilim Temalı Çocuk