ENGELLER SPORLA AŞILACAK’’ PROJESİNİN TANITIMINA KATILDI

ENGELLER SPORLA AŞILACAK’’ PROJESİNİN TANITIMINA KATILDI

Yürütücülüğünü ASÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kayıhan Erbaş’ın yaptığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve özel çocuklarla gençlere yüzme ve okçuluk sporu eğitimi vermeyi içeren “Sporla Engelleri Aşıyorum” projesinin tanıtım toplantısı ASÜ’de gerçekleştirildi.

 

Aksaray Üniversitesinde yapılan tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;’’Engelliler için yapılan çalışmalar bir lütuf değil, zaten olması gereken bir hakkın teslimidir. Aksaray Belediyesi olarak engellilere yönelik çalışmalarla alakalı süreci daha da ilerilere götürmek için her türlü çalışmaya hazırız. Belediye olarak özel vatandaşların günlük hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalar yürütüyoruz. Her yaptığımız çalışmayı engelli vatandaşlarımızın da kullanacağını düşünerek hareket ediyoruz.’’ Dedi.

 

Törende konuşan Rektör Şahin ise engellilerle alakalı yapılan her toplantı ve etkinliğin kendileri açısından çok kıymetli olduğunu vurguladı. Engellilerin de özel olarak tercih ettiği bir üniversite oluşturmak adına çalıştıklarını anımsatan ve bunun gereklerini yerine getirmeye devam ettiklerini belirten Prof. Şahin, “ASÜ’de bulunan binalarımıza engellilerin erişimi noktasında an itibariyle hiçbir problem yok. Ulaşımla alakalı yaptığımız bu çalışmaların ardından ‘Turuncu Bayrak’ ödülü aldık. Şimdi ise eğitim ve sosyal/kültürel etkinliklerin engellilere uygun hale getirilmesini ifade eden mavi ve yeşil bayrakları almak istiyoruz. Biz, standartlarımızı her geçen gün daha da yukarıya çekmenin gayretindeyiz. Üretilen projeyi çok kıymetli buluyoruz. Bu tarz çalışmalar, toplumsal empatiyi de geliştiriyor. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz” dedi.

 

Yapılan açılış konuşmalarının ardından ASÜ Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Mustafa Kayıhan Erbaş, projenin içeriğine dair bilgiler verdi. Özel çocuklar ve gençlerin sportif aktivite ihtiyacının çok fazla olduğunu vurgulayan Erbaş, hazırladıkları projenin hem engelli bireyleri sporla buluşturacağını, hem de engelli ve engelsiz bireylerin spor vesilesiyle kaynaşmasını sağlayacağını kaydetti. Düzenlenecek etkinliklerde özel bireylere yaşam boyu spor alışkanlığını kazandırmak istediklerini de anlatan Doç. Dr. Erbaş, “Özel bireylerin yaşam ve toplumsal adaptasyon becerilerinin gelişmesi de bizim hedeflerimiz arasında. Projemiz

 

yüzme ve okçuluk branşlarını kapsıyor. Yüzme için ASÜ’de bulunan yarı olimpik yüzme havuzu kullanılacak. Okçuluk faaliyetlerimiz ise proje ortağımız olan Gençlik Spor İl Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilecek. Her iki branşta da özel bireyler haftada iki, ayda toplam sekiz saat eğitim almış olacak” dedi. Erbaş, sunumunun sonunda projenin bir gönüllü hareketi olduğuna dikkat çekerek, “Gönüllü arkadaşlarımız bu projede gerek antrenör, gerekse diğer alanlarda görevli olacak” dedi. Projede yer alacak olan gönüllü çalışanların sahnede tanıtılmasının ardından program sona erdi.