Bugün, 27 Eylül 2020 Pazar


MİLLİ EGEMENLİK İLKOKULU’ NDAN BÜYÜK TANITIM

Aksaray’la özdeşleşmiş Malaklı, yılkı atı ve flamingo da etkinlikte yerlerini aldı.

Yerli Malı Haftası yaklaşırken Milli Egemenlik İlkokulu’ ndan AKSARAYIMIZI ve kültürümüzü tanıtan önemli bir proje hayata geçirildi.

11 Aralık Çarşamba günü açılışı gerçekleştirilen AKSARAY TANITIM GÜNLERİ kapsamında Aksaray, tarihi, coğrafi ve kültürel yönleriyle tanıtıldı. Bu anlamda Aksaray’da bulunan birçok kamu kurumu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri ile işbirliği yapıldı.

Düzenlenen sergide, Aksaray’ın tarihi ve turistik yerleri fotoğraf, yağlı boya resimler ve maketlerle tanıtılırken, kültürel değerlere ait esintileri de görmek mümkün oldu. Aksaray ait yiyeceklerin sergilendiği alanda yöresel yiyeceklerin tadına bakılabildi. Aksaray yöresine ait kıyafetlerin de sergilendiği etkinlikte geçmişten günümüze kullanılan araç ve gereçleri de görmek mümkün olabildi. Adeta müze yerine dönüşen okula sivil toplum kuruluşları ile Aksaray’da hizmet veren özel sektör temsilcileri de büyük ilgi göstererek sergi alanında yerlerini aldılar. Mercedes Benz Fabrikası gönderdiği kamyonla temsil edilirken, Colins, Mysilo, Brisa, Doğuş, Köy Et, Saray Tuz, Gülüm Pişmaniye, Ertaş Köpük Helva gibi firmalar da tanıtım stantlarıyla temsil edildiler. Sivil toplum kuruluşlarından; Yeşil Doğa ve Çölyak Derneği de etkinliğe katılarak farkındalık oluşturdu.

Aksaray’la özdeşleşmiş Malaklı, yılkı atı ve flamingo da etkinlikte yerlerini aldı.

Okul girişinde yer alan iki adet peri bacası ile okul önünde yer alan dev balon ilgi çeken unsurlardandı. Çeşitli minyatürler ile Somuncu Baba ve Yunus Emre’nin kostümleri ile yer aldığı etkinlikte Aksaray’ın manevi havasını da hissetmek mümkün oldu.

Ayrıca amatör spor kulüpleri AMOG (Aksaray Motorsiklet Gezginleri) ABIK (Aksaray Bisiklet Kulübü), HASTAK (Hasandagi Turma Kulübü), KADOF (Kapadokya Doğa Ve Fotoğrafçılık Kulübü) de etkinlik alanında yerlerini aldılar.

Öğretmen Tercan Değerli’ye ait fotoğraf sergisi ile çömlek ustasının sunumu da sergide yer aldı.

Okulda yapılan etkinliğe Aksaray Valisi, Belediye Başkan Vekili, İl Milli Eğitim Müdürü ile çok sayıda protokol üyesi ve misafir katıldı.