Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


TARİHİ KÖPRÜ RESTORE EDİLECEK

Aksaray Belediyesi, Kalanlar Mahallesi sınırlarında içinde bulunan Uluırmak üzerindeki tescilli tarihi köprüde onarım ve restorasyon çalışması yapabilmesi için kamulaştırma işlemini tamamladı. Önümüzdeki günlerde tarihi köprüde çalışma başlayacak

Aksaray Belediyesi, Kalanlar Mahallesi sınırlarında içinde bulunan Uluırmak üzerindeki tescilli tarihi köprüde onarım ve restorasyon çalışması yapabilmesi için kamulaştırma işlemini tamamladı. Önümüzdeki günlerde tarihi köprüde çalışma başlayacak.

 

Kentin tarihi dokusunu bozmadan birçok hizmeti hayata geçiren Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray’ın tarihi zenginliklerine değer katacak tarihi yapıları ortaya çıkartıyor.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü (3. Konya Bölge Müdürlüğü) Kalanlar Mahallesindeki Uluırmak üzerinde bulunan tarihi köprüyü restore etmek için girişim yapmış ve tarihi yapının çevresinde yapılar bulunduğu için çalışma başlatılamamıştı. Aksaray Belediyesi, tarihi köprüyü gün yüzüne çıkarmak için o bölgede bulunan mülk sahipleriyle uzlaşarak arazi kamulaştırıldı. Kamulaşan arazi üzerinde yapılar yıkılarak tarihi köprünün ihalesi ve yer teslimi engeli ortadan kaldırılmış oldu.

 

 

Belediye Başkanı Evren Dinçer, Kalanlar Mahallesinde kültürel miraslar arasında yer alacak tarihi köprünün gün yüzüne çıkartılacağını söylerken restorasyon çalışmaları için Karayolları Genel Müdürlüğüne yer tesliminin yapıldığını aktardı.