Bugün, 6 Temmuz 2020 Pazartesi


TOKİ BAŞKANI ÖMER BULUT, “YENİ SANAYİ SİTEMİZİ YILSONUNA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

TOKİ BAŞKANI ÖMER BULUT, “YENİ SANAYİ SİTEMİZİ YILSONUNA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi. Aksaray'da TOKİ tarafından 1620 dükkanın yapıldığı şantiyede incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı Ömer Bulut’u, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Oda Başkanları ve belediye meclis üyeleri karşıladı. 

TOKİ olarak bugüne kadar ülke genelinde 890 bine yakın konut inşa ettiklerini belirten TOKİ Başkanı Ömer Bulut, bunun yanı sıra küçük ve orta ölçekli sanayi yapılarıyla birlikte hastane, stadyum gibi alanlarda çalışma yürüttüklerini dile getirdi. 

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Yeni Sanayi Sitesi şantiyesinde yaptığı açıklamada “Yeşil alanları artırmak maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda gerçekleştirdiğimiz millet bahçelerimiz, ihalelerine başlamış olduğumuz 100 bin konut, geçen yıl itibarıyla başlayıp ihalelerini tamamlama aşamasına geldiğimiz 50 bin konutla birlikte şu anda aktif olarak Türkiye genelinde 297 şantiyemiz bulunmakta. Bu şantiyelerimizde gerekli tedbirleri alarak faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Koronavirüs sebebiyle Sağlık Bakanlığımızın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın yayımlamış olduğu genelgeler doğrultusunda şantiyelerimizdeki işçi sayılarını belirli bir miktar azaltarak, kendi içinde karantina önlemlerini alarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Şantiyelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele çerçevesinde gerekli tüm önlemleri alarak faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Şantiyeleri kendi evimiz gibi görüyoruz” dedi ve açıklamasının devamında; “Burada önlem alarak çalışmaya devam ediyorlar ama dışarıdan buraya herhangi bir şekilde işçi geleceği zaman aynı dışarıdan gelen kişilere uygulanan 14 günlük karantina süresinin burada uygulanarak ondan sonra eğer sağlıklıysa yeni ekibe katılması gerekiyor. Çünkü herhangi bir sağlıksız kişinin ekibe katılması, şantiyeyi tamamen karantinaya almaya sebebiyet verebilir. Tüm bu hususlara uymaları yönünde şantiyelerimize uyarılarda bulunduk. Bugün de bunları biraz denetlemeye ve arkadaşları yerinde ziyaret etmeye geldik” ifadelerini kullandı.

Aksaray'da TOKİ tarafından 100-500 metrekarelik 1620 dükkanın inşaatında yüzde 65 seviyelerine gelindiğini ifade ederek “İnşallah yılsonu itibarıyla esnafımıza teslim edilebilecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şantiyedeki görevlilere bu yönde işi planlamalarını söyledik. Burası, dükkânlar esnafa teslim edildikten sonra Aksaray için önemli bir proje olacak. Aksaray'da 50 bin konut kapsamında 500 adet, 100 bin konut kapsamında da 962 konutumuz bulunmakta. 50 bin konutlukları ihale ettik, onların inşaatları başladı. 100 binlik konutlara da planlama ve projelendirme süreleri bittikten sonra Haziran ayında inşallah başlayacağız" diye konuştu.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise yaptığı açıklamada, “TOKİ İdaresi Başkanımızı Aksaray’ımızda misafir ediyoruz. Şehrimize geldiler. TOKİ’nin yürüttüğü projeleri yerinde inceliyoruz. Hem bu faaliyetleri yerine getirirken aynı zamanda Ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs mücadele kapsamında şantiyelerde de denetimlerini gerçekleştiriyorlar. Aksaray’ımız için çok önemli olan sanayi sitesi projemiz son hızıyla devam ediyor. Başkanımızla yerinde inceledik. Eksikliklerin giderilmesiyle ilgili şuan talimatlarını verdiler. İnşallah Aksaraylı hemşerilerimize ilerleyen zamanlarda projenin bitimiyle alakalı güzel açıklamalarımız olacak. Şehrimize 100 Bin toplu konut kapsamında 962 tane konut projesi açıklandı. Belli kısmına ilişkin planlamaları gerçekleştirildi. İnşaa süreçleri devam edecek. Aksaray’ımıza geldikleri için TOKİ Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

YENİ KONUT SAHASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Belediye Başkanı Evren Dinçer, daha sonra İstiklal Mahallesine geçerek TOKİ’nin Aksaray’da dar gelirliler için yapacağı konut sahasında incelemelerde bulundu. Başkan Dinçer, konut alanında imar planı ve 18. madde uygulamalarının tamamlandığını açıkladı. Yapılan incelemelerden sonra TOKİ Başkanı Ömer Bulut Aksaray’dan ayrıldı.