Ülkemiz afet ve acil durumlara hazırlık ve müdahalelerde çok iyi durumda

Ülkemiz afet ve acil durumlara hazırlık ve müdahalelerde çok iyi durumda

1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle İl Afet Acil Durum Müdürü Cezmi Türkmen ve kurum çalışanlarından oluşan heyet Valimiz Ali Mantı’ya ziyarette bulundu.

Valilik makamında kabul ettiği İl Müdürü Türkmen’den bilgi alan Valimiz Ali Mantı olası bir afet durumuna hazırlık ve müdahalede Türkiye’nin dünyada ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

Toplumda afet bilincinin arttırılmasına katkı sağlayacak faaliyetlerin her yıl 1-7 Mart tarihlerinde gerçekleştirildiğini ifade eden Valimiz Ali Mantı; afetlerin ne zaman olacağının bilinemeyeceğini ancak olası afetler için alınacak tedbirlerin önemli olduğunu söyledi.

Valimiz Ali Mantı Aksaray’ın personel, araç gereç açısından iyi durumda olduğunu yine Afet Acil Durum Gönüllülerinin katkıları ile başta arama kurtarma olmak üzere meydana gelen acil durum ve afetlere etkin şekilde müdahalelerde bulunduğunu belirtti.

Valimiz Ali Mantı Aksaray Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün 15 Temmuz Milli İrade Meydanında açılan imkan ve kabiliyetlerinin en üst seviyede tutulması için sahip olduğu araç ve gereç sergisini gezerek bilgi aldı.

 

İl Yükseköğrenim Güvenlik ve Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı

Aksaray Üniversitesinde eğitim-öğretim hizmetlerinin özgür ve güvenli ortamda sürdürülmesi için alınan tedbirlerin görüşüldüğü İl Yükseköğrenim Güvenlik ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı Valimiz Ali Mantı başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda 2019-2020 Akademik yılında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Valimiz Ali Mantı Akademik yıl başlangıcında yapılan toplantıda görüşülen konular ve devam eden akademik dönem ile ilgili bilgi aldı.

Aksaray Üniversitesinde yaklaşık 22 bin öğrencinin özgür ve huzur içinde eğitim ve öğretimlerine devam ettiği belirtilerek, herhangi bir aksamaya meydan verilmeden ilgili kurumların koordinasyonunun en iyi şekilde sağlandığı belirtildi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı Peker, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Fuat Anık ile koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

 

-Şehitler dualarla anıldı

Valimiz Ali Mantı Aksaray Belediyesi tarafından Karamanoğlu Ulu Camiinde şehitler için düzenlenen Mevlid-i Şerif programına katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlid programında tüm şehitler için dualar edildi. Valimiz Ali Mantı İdlib şehitleri ile beraber devletin, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için can veren bütün şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek şehitlerin emanetleri ailelerinin de her zaman yanlarında olduklarını bildirdi.