Bugün, 27 Kasım 2021 Cumartesi

Erdogan Kaya


Bakan Aksaray'a müjde ile geldi

Bakan Aksaray'a müjde ile geldi


 

Cumartesi günü ilimizde bir dizi önemli temel atma, kongre ve Ak Parti Genişletilmiş il Danışma Meclisi toplantısı yapıldı. Bu toplantılara Ak Parti Genel Başkan vekili Numan Kurtulmuş be Adalet Bakanı Abdulhamit Gül katıldı. Ben bu toplantıların üçünü de takip ettim. Tabi toplantının kalabalık bölümlerine girmek yerine kalabalıkların dışında bir kenardan izleme imkanı buldum. Nedeni ise ilimizde virüsün artması ve günde on kişiye kadar vefatlerin artması idi.

İlk toplantı İmam Hatiplilerin büyük kongresinin Aksaray Üniversite salonunda yapılması idi. Bu kongreyi ilimizde yapılmasını sağlayan Aksaray İmam Hatipliler derneği Başkanı Yılmaz Akbulut’u kutluyorum ve tebrik ediyorum. Toplantıda yapılan konuşmaların tamamını köşeme almam mümkün değil.

Burada Genel Başkan Vekili Kurtulmuşun uzun konuşmasının içerisinde dikkatimi çeken ise şu bölümleri idi: “ülkenin yaşadığı felaket ve krizleri milletimizle birlikte aştık” diyen Kurtulmuş şunları söyledi:

"Çok şükür bunların hepsini aşarak geldik. Katsayı meselesini hallettik, Türkiye'de başörtüleriyle imam hatip liselerine giremeyen öğrenciler meselesini hallettik. Az evvel Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajını dinledik. Bir tane imam hatiplinin herhangi bir bürokrasiye gelmesi mümkün değilken bugün Allah'a çok şükür imam hatipli birisi Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı oldu. Bu, ihlaslı çalışmaların bir sonucudur. Bendeniz o zaman genç bir doçentken İstanbul Üniversitesinde 28 Şubat'ın ağır baskısına gün gün şahit olmuş birisiyim."

"Merhameti olmayanın adaleti olmuyor. Dünyada en temel mesele yer yüzündeki adaletsizliktir. Bugün koronavirüs mikrobundan bahsediyoruz ya, adaletsizlik, koronavirüs mikrobundan çok daha etkili ve tehlikeli bir mikrop olarak insanlığı kemirmektedir. Çünkü adalet, insana, hayata ve evrene bakışta, yaklaşımda bir dengenin oluşması demektir” dedi.

Bu kongreden sonra Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in projelerinden birisi olan, “ Selçuklu Külliyesi”nin temeli atıldı. Selçuklu Parkında 9 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olacak. Tamamlandığında 2 bin 100 kişi kapasiteli bir camiyi içinde barındıracağını belirterek külliye projesini anlatan Belediye Başkanı Evren Dinçer burada külliye hakkında bilgiler verdi. Çalışmalarını anlatan Dr. Dinçer Büyük Şehir olma yolunda büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Daha sonra Genel başkan ve Adalet Bakanı ülkede yaşanan hadiseleri ve ülkenin kalkınmasından bahsederek konuşmalarını tamamladılar. Burada Adalet Bakanı Gül ilimiz için müjde vererek şunları söyledi: “

Gelişen Aksaray’a yeni adliye binası yapımı için çalışılıyor.

Aksaray’ın sürekli büyüyen ve gelişen bir il yeni adliye binasının yapımı için çalışmaların başladığını belirterek, “Artık Aksaray büyüyor daha da gelişiyor. Mevcut adliye yetmiyor. Bizde oturduk milletvekili arkadaşlarımızla, teşkilatımızla, valimizle, Başsavcımızla teknik çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah Aksaray’a yakışır, yerini belirledik üzerinde çalışıyoruz. Aksaray’ı önümüzdeki onlarca yıla 20-30 yıla taşıyacak büyük bir adliye için çalışmalarımızı başlattık. Her alanda Aksaray’ımızı yalnız bırakmamak üzere sizlerle bir arada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Buradan genişletilmiş il danışma meclis toplantısına geçildi. Burada Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy partinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise ilimizi karış karış gezerek vatandaşın dertlerini dinleyerek çözüm yolları aradıklarını söyledi. Zaman kısalığından konuşmalar kısa sürdü. Daha sonra bazı önemli kesimlerle toplantılar yapıldı ve heyet geç vakit ilimizden ayrıldı.