Bugün, 14 Ağustos 2020 Cuma

Ali Genç


DUYGULARA TERCUMANLIK, GERÇEKLEŞEN HAYALLE, BELEDİYE’NİN SAMİMİ EV SAHİPLİĞİ!

Birer paydaş olan kamu ile Meslek Odaları ve STK’larla basın arasındaki samimiyetin daima kamu çıkarı ve karşılıklı saygı gözetilerek aynı samimiyetle bundan sonrada kesintisiz olarak devam etmesi dileğiyle.


Gazetecilik mesleği Mevlevilerin sağ elleriyle aldıkları kaynağın İlahi olması nedeniyle bir birinden alınan yer yönüyle farklı olsa da, verilen yönüyle bakıldığında mesleğimiz Mevlevi dervişliği gibidir!!!

   Onlar sağ elleriyle Haktan aldıklarını sol elleriyle halka verirken, gazeteci ise olayları kaynağından alarak ulaştırdığı halkın yeryüzünde ve bulunulan mahalde olup bitenden haberdar olmasını sağlayandır.

   Yeryüzünü hem olup bitenden haberdar eden haberleri, hem de bunların perde arkasını yazan ve yorumlayanların her yıl 1’i gün, diğeri ise bayram olarak 2 günde olsa kendileriyle ilgili iki zaman diliminin olması ve bu günde kendilerinin yapılan etkinliklerle onu re edilmeleri bir yılın yorgunluğunu mutluluğa çevirtiyor.

  Aksaray ’dada mülki amirinden mahalli seçilenlerine, siyasilere, Meslek Odaları ve STK’lar tarafından günle ilgili yayınlanan bildiriler, ardından ise Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası ve Belediyenin etkinlikleriyle onu re edildik.

HAMİT BAŞKAN’IN HİZMET ÇABALARI TAKDİRE ŞAYANKEN, KONUŞMASINDA DİLE GETİRDİKLERİYLE İSE HEPİMİZİN ORTAK DUYGULARINA TERCUMAN OLDU!

 Bir gün önce il temsilcisi olarak  Tigad Kırşehir temsilcisi Erdem Yeşer beyin davetine icabet ederek yönetimiyle birlikte düzenlenen etkinlik için komşu Kırşehir’de olduğumdan sabah ilimiz Ziraat Odası başkanı Emin Koçak’ın bizim için düzenlediği etkinliğe katılamadım.

  Fakat başkan Koçak’ın ismimi zikrederek orada olmamı istemesinden dolayı teşekkür ederim.

  Katılmış kadar oldum.

 Cuma Namazından sonra davetine icabet ettiğimiz Ticaret Borsası başkanı Hamit Özkök ‘ün kamuoyumuzla birlikte bizlerinde taktirini kazandığı başta ilimizin istikbalinin birinci derecede ilgilendiren tarım ve hayvancılığımız için en yakın ve uygun havzadan sulama suyu temini ile muhtemel obrukların engellenmesi, Tuz gölünün suyunun çekilecek suyun yerine akmasıyla tarım arazilerine nüfuz etmesinin önlenmesi ve ilimiz merkezinin kaliteli içme suyuna kavuşturulması çabaları konusundaki başarılarının yanında davetteki konuşmasıyla da duygularımıza tercüman oldu.

   Hamit başkanın odasının yönetimiyle birlikte ATSO ve Ziraat Odası başta olmak üzere diğer Meslek Odaları ve STK’larla birlikte ilimizin istikbalinin 1. Olmaz ise olmazı olan  1845-1920 ve 1933-89 arasındaki toplam olarak 131 yıl süren 2 ilçelik esaretinin ana sebebini ortadan kaldıracak olan Aksaray-Ulukışla demir yoluna en kısa zamanda kavuşturulmamız.

    Tarihin tekerrür etmemesi için istikbalimizi ilgilendiren diğer konulardaki yapılmasını içeren konuşması da söyledikleri kelimenin tam anlamıyla kamuoyumuzun ve bizlerin duygularına tercümanlıktı!!!

ATSO ELEKTRİK ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN SAĞLAMASIYLA 15 YIL ÖNCEKİ HAYALİM GERÇEKLEŞECEK!

  İkindi sonrası ATSO başkanı Cüneyt Göktaş ve Meclis başkanı Fatih Tekin’le bazı yönetim kurulu ve Meclis Üyeleri’nin misafiri olduk.

  Çok samimi bir havada karşılıklı sohbetle geçen toplantıda başkan Göktaş 2005 yılında ilimizin termal enerji ile barajlarla göletlerimizin sularının akışıyla Rüzgar ve Güneş enerjisi ile  yerleşim birimlerimizdeki kanatlı ve küçük ile büyük baş hayvanlarının dışkılarından hem gaz hem de gübre elde edilmesi konusundaki aylarca süren haber ve köşe yazılarımda dile getirmemin yanında yetkililerle de birebir görüşmelerimde dile getirdiklerimin ve pey der pey bir çok kuruluş tarafından bu konuda yapılan  altın halkaya kendilerinin de dahil  olmak üzere olduklarını.

  Kuracakları Güneş enerjisi sistemiyle kurumunun aylık 10 Bin lira olan Elektrik ihtiyacının tamamını karşılamalarının yanında artanı da milli enerji hattı aracılığıyla satarak gelir elde edeceklerini belirttiği çalışmanın tamamlanmasıyla kurumun temiz enerjiye kavuşmasının yanında gelirde elde etmesiyle ben garibinde bir hayali daha gerçekleşmiş olacak.

YETKİLİLER CÜNEYT BAŞKANIN SESİNE KULAK VERİP 2.OSB NİN YERİNİ HEMEN BELİRLEYİP ALT YAPISINADA ZAMAN GEÇİRİLMEDEN BAŞLAMASINI SAĞLAMALI!

  Cüneyt başkan toplantıda kendisine bu konuda iletilen soruya verdiği cevapta gerekenin zamanında yapılmaması halinde ilimizde yatırım yapmak isteyenlerin taleplerinin en erken 2. OSB’nin yerinin belirlenmesinden 5 yıl sonra ancak karşılanabilmesinin mümkün olabileceğinden  mevcut OSB’deki son parsellerinde satılmasıyla yeni yatırımcılara yer verilemeyeceğini.

   Şimdiden yeni OSB yerinin belirlenerek alt yapı çalışmasına başlanmaz ise gelecek yatırım talepleri karşılanamayacağından talepte bulunalar yatırımlarını başka yerlere yapacakları  konusundaki serzenişinin gereği zaman geçirilmeden başta ilimiz milletvekilleri İnceöz, Aydoğdu olmak üzere tüm atanmış ve seçilmişler  tarafından muhtemel olumsuzluğun önlenebilmesi için 2. OSB yerinin belirlenmesi ve alt yapısının zaman geçirilmeden  gerçekleştirilmesi sağlanmalı.

DİNÇER’İN İKİNCİ HAMLESİ RESMİYETTEN UZAK SAMİMİ EV SAHİPLİĞİ!

  Belediye başkanı Evren Dinçer’in Basına önem vermesiyle ilgili ilk fiili çalışması Osman Ertuğurul’un başkanlığında başlayan can dostum kardeşim merhum Çapan Tekeli ile birlikte benim 1979’da dönemin Belediye başkanı merhum Muhammed Taki Tatlıpınar tarafından kurucuları olarak atandığımız 20 yıl başkana bağlı olan tali haline getirilen kurumun işlevini kaybetmesi.

   Nevzat Bey ile Haluk Bey döneminde de devam eden Kültür ve Özel kaleme bağlı  haldeki birimin  kendisini Cemiyetler olarak tebrik etmeye gittiğimizde 1979’da kurucusu olduğum ve 10 yılı aralıksız olmak üzere 12 yıl amirliğini yaptığım birimin yeniden müstakil hale getirilmesinin Belediye ile Basın arasındaki ilişkiye yapacağı olumlu katkı konusundaki dileğimin aklın gereğinin yapılarak yerine getirilmesi.

   Bununla da Hakan Ener Elçi’nin müdürlüğüne atandığı Belediye Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün 20 yıl sonrada olsa yeniden müstakil birim haline getirilmesi Başkan Dinçer’in basına verdiği önemin 1. somut uygulaması oldu.

  İkinci uygulaması ise göreve başladıktan sonra basını  resmi kalıpların dışındaki ilk misafirliğiydi.

  Vali Ali Mantı’nın Başkan Dinçer ve Başkan Yardımcılarıyla bazı meclis üyeler ininde katıldığı sohbet havası içinde geçen etkinlik ev sahibi ile katılımcıların samimi temennileriyle hitama erdi.

   Birer paydaş olan kamu ile Meslek Odaları ve STK’larla basın arasındaki samimiyetin daima kamu çıkarı ve karşılıklı saygı gözetilerek aynı samimiyetle bundan sonrada kesintisiz olarak devam etmesi dileğiyle.

   Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun