Bugün, 8 Aralık 2023 Cuma

Ali Genç


EFSANE VEYA BOŞ VEKİL OLMAK !!

” EFSANE VEYA BOŞ VEKİL OLMAK!!!”
   Efsane veya boş Vekil olmanın anlaşılabilmesi için yakın geçmişimizden bu konuda bazı somut örnekler bilinmeli. 
   Tarihi Aksaray Lisesi yanında bulunan eski Cumhuriyet İlkokulunun 5. sınıfında okurken öğretmenimiz merhum Cevdet Tuncer” Çocuklar dünyanın bilerek ,istenerek eğri yapılan ilk yapısı Aksaray Eğri( Kızıl) minareyi ve Ulu Camiyi yaptıranları görseniz ne yaparsınız?” dedi.
Tüm Sınıfın cevabı ”Onlara hürmet gösterir kendilerine elimizden gelen ne varsa onunla yardımcı oluruz.” oldu.
BELEDİYE BAŞKANLARI DALKILIÇ’LA TAKİ ÖMÜRLERİ BOYUNCA AKSARAYLILARDAN HÜRMET VE SAYGI GÖRDÜLER!
  O zamanlar memleketimize neredeyse 10 asra yakın zamandır insanların faydalandığı bu güzel eserleri kazandıranlar karşı olan sevgimizi çocukluk masumiyetimizle ortaya koyarken ömrümüz ilerleyip topluma karıştıkça gerçekten de samimi şekilde hizmet edenlerin insanlarımız tarafından nasıl sevildiklerini bizzat yaşayarak gördük.
 Bu konuda vereceğim ete kemiğe bürünerek somut hale gelen iki saygı duyulan kişilerden ilki 1963-73 arasında diğeri 1973-80 arasında Aksaray Belediye Başkanlığı yapan merhum Mehmet Dalkılıç  merhum Muhammed Taki Tatlıpınar’dır.
 Herk ikisinin de görevleri esnasında memleketimize faydalı hizmetler verirken daima da hemşerilerinin arasında olup, dertleriyle hem hal olduklarından başkanlıktan ayrılmalarından sonra 40 yıla yakın süren ömürleri 
boyunca şehir içinde gezerken hemşerilerimizden hürmet ve saygı gördükleri gibi halende isimleri geçtiğinde
kendilerinden hayırla bahsedilir.
EMİN GÜRÜN BABASI BAYRAM ALİ GURÜN’ÜN SEVGİSİNİNDE KATKISIYLA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ!
 Merhum Bayram Ali Gürün Belediye başkanlığı ve Milletvekilliğindeki başarılarıyla hem kendisinin hem de kendisinden sonra evladının da seçilmesinde referans olmasının yanında ömrünün sonuna kadar hemşerilerimizden saygı gördü
  Babasının başarılarının da önemli katkısıyla hemşerilerimiz tarafından1984-89 arasındaki Belediye başkanlığı makamına seçilen merhum Mehmet Emin Gürün’de çeyrek asra yakın Belediyeciliğimde birlikte çalıştığım başkanlardan kendisinde öncekilerin başlatmaya cesaret edemediği kanalizasyon çalışmaların baştan ve görevi esnasında önemli bölümünü bitirmesinin yanında kamu malının tek kuruşunu bile boşa harcatmayan olarak sevilen ve taktir edilen oldu.
DELİ MAHMUT LAKAPLI MAHMUT ÖZTÜRK HİZMETLERİYLE HEMŞERİLERİMİZİN GÖNLÜNE GİRDİ! 
 Bir dönem Aksaraylı seçmenlerin oyu ile Niğde Milletvekilliği, Aksaray’ın il olmasından sonra ise bir dönemde Aksaray milletvekilliği yapan, TBMM sinin ilk ve tek Hayali İhracatı araştırma komisyonu başkanı” Deli Mahmut” lakaplı DPT uzmanı Mahmut Öztürk Polis Okulu ve Polis evini yaptırmadaki öncülüğü ve çabası.
  Günümüzde ASÜ Araştırma Hastanesi olarak kullanılan yerden önceki Aksaray sağlık kampüsünün A Blok’u olan çürük olması nedeniyle geçen sene yıktırılan ana binanın yapımını samimi çabasıyla planlanandan ortalama 5 yıl önce bitirmesini sağlayarak hastaneyi hizmet açtırması.
   Yıkılmakta olan şu anki Sağlık il müdürlüğü ve Aile Hekimliği Merkezi olarak kullanılan binaya zorla müteahhit İsmet Koçak’a vererek bu binanın ilimize hizmet etmeye devam etmesini sağlaması başta olmak üzere ilimiz geneline getirilmesini sağladığı irili ufaklı yüzlerce hizmetleri gerçekleştiren Mahmut Öztürk de çeyrek asırdır Milletvekili olmamasına rağmen hemşerilerimiz tarafından hürmet görülen isminden övgü ile bahsedilendir.
MEHMET ALTINSOY VE RAŞİT DALDAL AKSARAYI İL YAPMALARIYLA HEMŞERİLEREMİZİN GÖNLÜNDE TAHT KURDULAR
    Ortaköylü Hacı Ali Paşa ,Vehbi Çorakçı ve Medeni Berk in ardından başardıklarıyla milletimizin gönlünde taht kuran ve  bizim için en önemli başarısı Aksaray’ın 56 yıl süren 2. İlçelik esaretinden kurtarılmasını milletimizin  Şehit Başbakan Menderes’ten sonraki 2. Adamı  Turgut Özal ile birlikte sağlatan olan Vilayetlik mücadelemizde 2 yıl boyunca yol arkadaşımız ve rehberimiz olan Mehmet  Altınsoy ile  Kanun tasarısının Meclise gelmesinden Mecliste il olma kanunun kabulüne kadar canını dişine takan Raşit Daldal merhumda milletimizin gönlünde başarılarıyla taht kuranlardan oldu.
   Ne ile efsane vekil olmanın mümkün olmayla boş vekillik konusunda yazacaklarımı tamamlayamadığımdan Mevla’mız izin verirse bu konuda somut delillerin yer alacağı yazıma Pazartesi günü kaldığı yerden devam edeceğim.
   Özelde Aksaray ilinin genelde ise bölgemiz ve ülkemizin mutlu istikbali için başta siyasetçiler olmak üzere tüm atanmış ve seçilmişlerle Meslek Kuruluşları ve STK yetkilileri tarafından okunması ve okutturulması dileğiyle.
  Cuma’mız mübarek olsun. Rabbim Yar ve yardımcımız olsun.
  Devamı Pazartesi’ye.