Bugün, 15 Haziran 2021 Salı

Ali Genç


FAYDALANILAMAYAN AVANTAJLARIMIZI DEĞERLENDİRMEKTE AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN! 

FAYDALANILAMAYAN AVANTAJLARIMIZI DEĞERLENDİRMEKTE AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN! 


 Bu defa çok umut varım.!!! 

  umut var olmamın sebebi ilimiz Valiliğine atandığı Haziran ayından şimdiye kadar önce sahip olduklarımızın bilinebilmesi, ardından ise bilinir hale getirilenlerin maksimum şekilde değerlendirilmesi için Vali Hamza Aydoğdu’nun kendisinin öncelikle 7/24 esasına göre çalışması atın sahibine kişnemesi misali kendisinin bu çalışmasına ayak uyduran birde Vali Bey tarafından motive edilen mesai arkadaşlarının da kendisi gibi dişlerine tırnaklarına takmalarıyla kendisinden öncekilerden istisnaya bile giremeyeceklerin dışında kalanların umursamazlığının aksine kendisinin görev süresinde dile getirdiklerimizin tamamını olmasa da süresinin kalan kısmını da aynı performansla değerlendirerek  önemli bir bölümünü çözüme kavuşturacağına  olan inancımdır.!!! 

   Bu inancımla; 

   “22.04.2019 Pazartesi günü Vali Hamza Aydoğdu’dan önceki meslektaşına hitaben ”AKSARAY’IN AVANTAJLARINININ DEĞERLENDİRİLMESİDE  VALİ MANTI YA NASİP OLSUN!!!” başlığı altındaki şimdiye kadar gereği yapılmayanın kendisi tarafından gereğini yapacağına olan  inancımla şahsında kamuoyunun bilgisine sunuyorum; 

   Gerçekten Aksaray  ilimizin ülkemiz ve dünyanın birçok kentine göre o kadar çok artısı var ki değerlendirilmesi halinde kelimenin tam anlamıyla vilayet olarak her yönüyle köşe oluruz.!!! 

  Rabbim izin verirse Vali Ali Mantı Beyinde geniş bir zamanında bana telefonlar ve kapı ziliyle kesilmeyecek en az 2 saatlik bir zaman vermesi halinde anlatacağım avantajlarımız değerlendirilirse kelimenin tam anlamıyla il olarak yapacağımız her türlü yatırımı elde edecek maddi imkanlara fazlasıyla kavuşabiliriz.!!! 

  Fakat üzülerek te olsa belirtmek gerekirse maalesef gerekenler  şimdiye kadar yeri ve zamanında yapılmadığından bu gün bu konuyu yeniden gündeme getirmek mecburiyetinde kalıyorum.!!! 

 Bundan 5 yıl 3 ay  13 gün önce 09.01.2014 Perşembe günü bu konuda ”AVANTAJ ÇOKTA DEĞERLENDİREN YOK!!!” başlığı altında; 

   6 Mayıs 2011 Cuma günü ”Bana Göre” köşemde ”AKSARAY TANITIMDA EN AVANTAJLI İL!” başlığı altında; 

   Sahip olduğu sınırsız dereceye yakın imkanlara rağmen evladının gölgesinde kalan Dünyanın en nadir ve de bu avantajlarına rağmen bu gölgeden kurtulamayan yerlerden birisi hatta en önemlisi de maalesef Aksaray dır.! 

    Bu kadar sınırsız avantaja rağmen dünyanın bir elin parmaklarını geçmeyen en eski ve yine tüm yollarının çakıştığı bir yerleşim yerinin halen evladı başta olmak üzere çevre illerle birlikte anılmasında en büyük kabahat bu avantajları zamanında ve hakkıyla kullanmayanlarda değil mi?!!! 

       Hem Dünyanın en eski yerleşim yerlerinin başında geleceksin.!!! 

    Hem tüm kara ve hava yollarının çakıştığı yerde olacaksın.! 

      Hem de akla gelen tüm maden çeşitlerine, Floraya, her türlü sıcak ve soğuk içmece ve banyolarla Termallere sahip olacaksın. 

     Hem medeniyetin gelişmesinde en büyük etkenlerden olan Demirin ilk bulunup kullanıldığı ve Buğday tarımının ilk uygulandığı yer, yer yüzünde şu anda etinden sütünden, derisi ve yününden faydalanılan havanların yer yüzünde evcilleştirildiği ilk yer olacaksın. 

     Bunların yanında diğer sayısız ilkler ve teklerin şehri olacaksın fakat başta kendi evladın olmak üzere başkalarının gölgesinde kalacaksın.! Ve müstakil  il olmanın üstünden 32 yıl geçmesine rağmen bundan kurtulamayacaksın.!!! 

  Buna da bu avantajları hakkıyla kullanmayanlar sorumlu olmayacakta kim sorumlu olacak?!!! 

    İngiltere den aracıyla çıkıp Çin’e kadar gidenlerin  kullandıkları E.90,Mısır başta olmak üzere Afrika kıtasındaki ülkelerden gelip yine karayoluyla Karadeniz’e, Karadeniz’e kıyısı bulunan Rusya ve Gürcistan’da dahil diğer ülkelerden gelip Ak Deniz’e kara vasıtalarıyla ulaşmak isteyenler Aksaray’dan geçmiyor mu?!!! 

       Yine Dünyanın her yerine Avrupa’dan ve Asya’dan gelip geçen göçmen kuşlarla birlikte uçaklarda Aksaray’ın üzerinden geçmiyor mu? 

      Yani Kara vasıtaları il sınırlarının içinden, Uçaklar ise hava sahasını kullanarak geçiyor. 

       Fakat Aksaray’dan 1469-71 arasında mecburi iskanla göçenlerin İstanbul’da kurdukları Aksaray semti ve bu semti kuranların asıl memleketi olan Aksaray ilinden daha fazla tanınıyor. 

   Bu gölgede kalmaktan yukarıda saydığım avantajlara rağmen bu avantajların değerlendirilmemesi nedeniyle bu hak etmediğimiz negatif imaj bir türlü yıkılamıyor?!!! 

AKSARAY’IN TANITIMI İÇİN SAYISIZ AVANTAJLARIMIZI EKMEĞİNİ YİYİP,HAVASINI SOLUYUP SUYUNU İÇENLER TARAFINDAN AKLA ZİYAN BİR TUTUMLA ŞİMDİYE KADAR HAKKIYLA DEĞERLENDİRİLEMEDİ!! 

   Aksaray’ın tanınması için sınırsıza yakın coğrafi konumundan gelen avantajları.!!! 

    Bu coğrafi konumdan gelen avantajlarının yanında birde ülkemizin onlarca ilinde olmayan bizde olan artımız ise Aksaray’ın sahip olduğu, halen Aksaray ilinde  ikamet edenlerin en az iki mislinden fazlası kadar olan yani 800 bini çok, çok aşan bu nedenle bir milyona yaklaşan sayıları nedeniyle il nüfusunun iki mislinden bile fazla olan tüm dünya ülkelerindeki gurbetçilerimizdir.!!! 

      Bu avantajlar kullanmak için çevre illerden başlanarak Aksaray’ın ve Aksaray’ın sahip olduğu tarihi, turistik yerlerinin. 

     İnanç turizminin önemli objelerinin ve şifalı sularını gösteren levhalar ve bunların levhanın olduğu yere olan uzaklığı yazılsa Aksaray kısa vadede olmasa da orta vadede bu tanınamamazlıktan çok çabuk kurtulamaz mı? 

       Haydi diyelim başka illerin sınırlarından geçen ilimizin güzergâhında olan yollara bu özelliklerimizi yazan levhaları koymak çok zor olsa bile yine de avantajımızı çok fazlada engelleyemez.!!! 

    Çünkü bizim kendi ilimizin sınırlarımız içinden geçen yollarımız bile tanıtımımız için bize yeterde artar bile.!!! 

     Bu çerçevede kara yollarının Ankara-Aksaray ,Konya-Aksaray, Nevşehir-Aksaray, Kırşehir ve Aksaray-Niğde il sınırlarından başlanarak ilimiz sınırlarından geçen bölümlerini hakkıyla değerlendirebilsek . 

    Bu yolların önemli yerlerine ve özellikle Dini ve Tarihi turistik yerlerle, termallerimize yaklaşıldığına ve buralara dönüş yerlerine buraları tanıtan, anlatan mesafelerini gösteren levhalar konulabilir..!” diye belirttim. 

MANTI’NIN YAPAMADIKLARININ GEREĞİNİ YAPMAK İZNİLLAH  AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!!!  

   Şimdiye  kadar yapılmayanın Vali Hamza Aydoğdu ve kendisinin göreve başladığı günden bu yana 7/24 esasına göre sürdürdüğü çalışmaya ayak uydurmalarının yanında birde zatıalilerinin motivasyonuyla çalışma azimleri daha arttırılarak aha çok verimli olmaları sağlanan mesai arkadaşları tarafından yapılması ve yaptırılmasıyla ilimizle birlikte kendisi ve arkadaşlarının da hakları olan maddi ve manevi imkana kavuşturulmaları dileğiyle. 

VALİ AYDOĞDU’NUN ÜRETİCİLERİMİZİN MAHSÜLLERİNİN ZİNCİR MARKETLER ARACILIĞIYLA DEĞERLENDİRİLMESİ ÇOK YERİNDE VE TAKTİRE ŞAYAN BİR ÇALIŞMADIR!!! 

    Ürettiği ürünlerini günlük satarak geçimini sağlayan üreticilerin ürünlerinin piyasa fiyatlarından  zincir marketler ve diğer marketler tarafından alınarak vatandaşa ulaştırılmasıyla hem üretenin emeği olan mahsullerinin değerlendirilmesi, hem de tüketicilerinde ihtiyaçlarına makul fiyatlarla kavuşulmasını sağlamasından dolayı Aksaray valisi Hamza Aydoğdu başta olmak üzere bu konuda emeği olan herkese canı gönülden teşekkür ederim. 

    Rabbim yar ve yardımcımız olsun.