Bugün, 25 Haziran 2024 Salı

Vehbi Korkutata


İdareci hoş seda bırakmalı

İdareci hoş seda bırakmalı


Hayatı içerisinde topluma hizmet eden ve topluma devlet adına yarar sağlayan insanlar hoş seda bırakabilmeli. İşini bıraktığında herhangi bir konuşma ve sohbet anında insanlar sizden bahsedebilmelidir. Aksaray il olalı çok vali ağırladı ben şahsen nerede ise tamamı ile yakıdan dostluğum ve yakınlığım oldu. Ama aklımda iki isim kaldı birisi kulakları çınlasın Selami Altınok ve diğeri mevcut valimiz Hamza Aydoğdu.
Selami Bey bir yılını dahi doldurmamıştı, ama Aksaraylının kısa zamanda gönlüne girebilmişti. Vatandaşla birlikte olmak ve onunla hasbıhal etmek valilere ne zarar verir? Acaba makam ve mevkilerinde aksama ve küçük düşme mi olur?
Aksine küçük düşmeyi bırakın toplum nezdinde daha saygın ve itibar elde eder. İlçe iken ilçede valiyi uzaktan görmek için özlemle bakardık. Niğde valisi Ünal Özgedek çarşıda yürümüştü vatandaşın hafızasında hala Özgedek vardır.
Sayın Selami Altınok kısa zamanda şartlarda onu bir yerlere getirmeye yetti ve şuanda Erzurum Milletvekili olarak meclise taşıdı. Umarım Hamza Aydoğdu da günü geldiğinde bu ikili ilişkinin sonucundaki meyveleri toplayacaktır.
Gideceksin Aksaray medya şovmeni Alacalı Aşırı köyünde ziyaret edeceksin, sonra valiliğe davet edip misafir edeceksin. Eskiden kim tenezzül ederdi de Alacalı Aşırı Ortaköy’de medya şova için arayanların dışında kimse tenezzül edip ziyaret falan etmezdi.
Tabı bu ziyaretler sadece laf olsun diye yapılan ziyaretler değildir. Onların durumuna göre yardım yapılan ziyaretlerdir. Bir çaycının önündeki taberaya oturup vatandaşla çay içeceksin ve sohbet edip vatandaşla yan yana ve iç içe olacaksın, hangi valide bunu gördük?
Geçen valilik karşısında ayakkabı boyatıyorum, vali Beyde arabasına binip bir yere gidiyor. Boyacı bana dedi ki, “ vali bey bizim arkadaşımız olur” bu kadar samimi bir şekilde söylemesi vali beyin girip çıkarken onlara değer verip sırtını sıvazlaması güzel bir şey değil mi?
Tabi bunlar ilimiz merkezinde her kesimle hasbıhal etmesi. Bunun dışında her kasaba ve köye üçer beşer sefer giderek sorunlarını yerinde görüp gereğini yapmak kadar güzel bir durum olabilir mi?
Vali bir ilde sorunları yerinde görüp müdahale etmesi ve giderebildiği kadar gidermesi kadar güzel bir şey olabilir mi? Hamza Beyde makamında koltuğuna kurulup münasip gördüğü kişilerle sohbet edip hasbıhal edemez mi?
Gününü doldurup geçer gider. Ama koltuğuna oturup bir yerlere yapışmak yerine her gün bir yerde ziyaret ve inceleme yapması kadar güzel ne olabilir? Köyde, tarlada, bağ ve bahçelere kadar her yeri dolaşıp vatandaşla iç içe olması kadar güzel bir idarecilik olur mu?
Biz çok vali gördük aracı ile valilik önüne gelip makamına çıkan ve sonra buradan aracına binip lojmana giden çok vali gördük. Belkide çoğu insan valilerin simalarını bile görmeden giden valiler çoğu insan bilir.
Boyacanın vali bey bizim arkadaşımız olur demesinde ne var. Vali boyacı mı oldu da valiyi küçük düşürsün? Bu valinin bu insanlara verdiği değerdir. Yoksa bu insanlar bu samimiyetle aslında vali beye sahip çıkıyorlar ve sevinç duyuyorlardır.
Yani hem ilin sorunları ile ilgilenen ve hemde vatandaşın bire bir problemleri ve dertleri ile ilgilenen bir valiye sahibiz. Bu valiyi göreceksiniz ömür boyu unutmayacaksınız. Bu samimiyeti ve güler yüzü her zaman görmek umudu ile.