Bugün, 29 Ocak 2022 Cumartesi

Erdogan Kaya


Kılıçaslan hamamının akıbeti nedir?

Kılıçaslan hamamının akıbeti nedir?


Cumartesi günü eski hamam olarak bilinen tadilatı yapılan Kılıçaslan Hamamı yanında bir iş yerinde idim. Bir vatandaş beni görünce koluma girdi, “ gel sana bir yer göstereceğim bak ne halde” diye beni hamamın etrafını gezdirdi. Orada bir vatandaş çöplük haline gelen çevreyi temizlerken gösterdi. Belediye ne iş yapar da burası eski haline geldi diye sitem etti. Gerçekten çevresi adeta çöplük olmuş, temizliğini gören vatandaşlar yapıyor.

Maksadım Belediyeyi eleştirmek değil bazı yanlışları ve hataları hatırlatmak. Üç yıldır Sayın Dr. Evren Dinçer’e destek verip arkasında durduk. Başkanlığının yarısına geldiği için yapılan güzellikleri yazmak ve eksiklikleri hatırlatma zamanı geldiğini düşünüyorum.

Sayın Başkan bir süre önce metal yorgunluktan bahsetmiştim. Belki o yazımdan dolayı bana kızmış olabilirsiniz. Ama hatırlarsanız ben o konuları zatı alinize de bizzat söyledim. Ama yine söylüyorum sadece senle yetmez kardeşim kadron metal yorgun.

Bu hamam çevresini gidip sen görecek değilsin. Elbette bu bölümlerle ilgili yetkililerin görüp temizleyecek. Sen her yeri gezip görme imkanı bulamazsın ama ekibin görmeli. Onun için ekibini daha zaman varken yeni bir kadro ile yenilemen gerekir. Bu tadilatı yapılarak bir sürü para harcanan bu yeri tekrar kaderine terk etmeyin açın ne yapacaksanız yapın.

Ekibimden sana ne diyebilirsin, geldin geleli bir çok etkinlik yapıyorsun. Yaptığın etkinlikler hiç baktın mı? belli bir makam ve konuma getirdiğin kaç müdür ve amir katılıyor? Senin ekibinin katılmadığı çalışmalarına vatandaşın gelmesini beklemek kadar yanlışlık olamaz. Yapılan etkinlik alanına giren müdürlerinin dışında kaç müdürün tenezzül edip katılıyor?

Zatı alinize söylemiştim, Bilim Merkezindeki 2 yılık çalışmalar toplantısına katıldım. Hatta ismi mevzu bahis değil bir meclis üyen ile beraber geldim. Kapıda bir Belediye yetkilisi yok vatandaşı karşılayan yoktu.

Merak ettim içeriye girip oturup kimler varda gelen misafirleri karşılamıyor diye baktım. Siz Sayın Valimizle beraber ikinci sırada oturuyorsunuz. Ön sırada üç başkan yardımcın da protokol sıralarında misafir gibi oturuyorlar.

Kardeşim sen protokol sırasında oturmak yerine kapıda vatandaşı karşılayıp Evren Dinçer’i temsil edeceksin. Sen zaten ev sahibisin herhangi bir kurum amiri gibi protokol sırasına yerleşmeni doğru bulmuyorum. Toplantıyı düzenleyen kurum protokol sırasına yerleşemez.

Onun için herkes başkan olmuş Belediye Başkanı gibi randevu ile vatandaşla görüşüyor. Böyle bir siyasi idareyi ilk defa görüyorum. Üç yıldır başkan yardımcılarınız kaç defa kurum bölümlerini gezip kontrol etmiştir, bunu personele bir sorun, üç defa yapılmamıştır.

Kış geliyor güzel asfalt atabiliyorsunuz ama bir anda her yeri kazmanız ve uzun süre çukurda atlayarak sürücü ve vatandaşın gitmesi size sıkıntı getirir. Birini yapın diğerine geçin. Birde bu kazıları anlatamadınız vatandaş her gelen orayı burayı kazmakla uğraşıyor diyor.

Hele şu ana caddelerde, inişli çıkışlı çukur ve kırılmış asfaltlar yarın yağışta çukur olmayacak mı bunu gören yok mu? Bizim apartmanın yan caddesi kazı yapılıp asfaltlandı. Be kardeşim asfalt yaparken üç metre ilerideki çukurları görmediniz mi? maden asfalt gelmiş iki el arabası asfalt ile o çukurlar doldurulmaz mı? öylece bırakıp gitmek başkana sıkıntı verir.

Geçtiğimiz günlerde Kargın köyünde Pekmez festivali yapıldı. Bu aklı kim verdi kim yönlendirildi bilmiyorum ama, festival yapılışı güzel, organizeyi yaparken tüm bağcılığı olan köyleri kapsamalı. Bunu bütün bu köylere mal edilmeli. Her bağcılığı olan köyler gelip burada üzümlerini sergilemeli. Bunun içinde bir köy değil bölge belirlenip her köyü içine almalıdır.

Zaman zaman gördüğümüz eksiklikleri yazmaya devam edeceğiz. Elbette güzel işleri yazacağız. Tabi ki vatandaşın zararına faydasına olmayan işleri eleştireceğiz. Hala alt geçit bölgesine bir yaya üst geçit çalışması olmadı. Sürücü ile vatandaş çilesi devam ediyor.