Bugün, 17 Mayıs 2021 Pazartesi

Ali Genç


MANTI’NIN 2 YILDA YAPAMADIĞI CAM FABRİKASININ FİZİBİLİTESİNİ VALİ AYDOĞDU YAPTIRSIN!  

MANTI’NIN 2 YILDA YAPAMADIĞI CAM FABRİKASININ FİZİBİLİTESİNİ VALİ AYDOĞDU YAPTIRSIN!  


   Bu konuda 02.05.2019 Perşembe günü daimi 1. Köşem olan Bana Göre ’de ”AKSARAY’IN KUMU’YLA O.D. TÜZÜN’ÜN CAM FABRİKASI HAYALİNİDE VALİ MANTI GERÇEKLEŞTİRSİN!” başlığı altında; 

    Bu yazıda ilimiz Valisi Ali Mantı Beye geçmişte yazdığım yazıları ilgi tutmayacağım. 

   Çünkü bu günkü yazacağım konuyla ilgili ilk bilgiyi kendilerini Özel Kalem aracılığıyla davet etmeme rağmen icabet etmediği Aralık ayının 24’ünde ilimizin hayırlı evlatları ve ilimize hizmet edenleri anmak için Somuncu Baba külliyesi ile birlikte yapılan Camisinden çıkıp Somuncu Baba hazretlerinin kabri şeriflerinin yanındaki eski mescidinin önündeki anma programından sonra hazırladığım fotoğraflı anma listemizin 8. sırasında bulunan Merhum Oğuz Demir Tüzün beyin oğlu Yaşar Tüzün ağabeyden öğrendim. 

MERHUM OĞUZ DEMİR TÜZÜN ÖNCE AKSARAY’IN ESKİDEN BİR İÇ DENİZ OLDUĞUNU TESPİT ETTİRİP ARDINDAN CAM FABRİKAS İÇİN ÇALMADIK KAPI GÖRÜŞMEDİK KİMSE BIRAKMAMIŞ! 

   Merhum ’un Aksaray’ın il olması için verdiği ve  Plan bütçe komisyonu ile İç İşleri Bakanlığı komisyonundan geçmesine rağmen işgüzar bir vekilin akla ziyan isteği ile ketum kalan  çalışmasının ve yine oğlu Yaşar ağabeyin anlatımıyla Çukurova’dan Ankara ve İstanbul’a gidecek sebze ve meyvelerin örselenmeden  Ankara ve İstanbul’a ve güzergahtaki illere gidebilmesi için benim 2008 ‘in 13 Ekim’inde başlatıp o günden bu yana her yıl ortalama olarak 10 defe gündeme getirdiğim haberler ve köşe yazılarında isimlerini zikrettiğim samimi birkaç arkadaşımın da, yine bası M selek Odaları ile stk temsilcilerinde desteğiyle gündeme oturttuğumuz şu anda ihale aşamasına gelen  Aksaray-Ulukışla ve Aksaray-Ankara tren hattı ile Aksaray’ın geçmişinin bilinmesi için yaptığımız çalışmaların yanında ilimiz jeoloji sinide incelettirip burasının eskiden bir iç deniz olduğunu da tespit ettirmiş. 

AKSARAY’IN BİR İÇ DENİZ OLDUĞUNUN TESPİTİNDEN SONRA CAM FABRİKASI İSTEMİŞ!  

 “İstemiş” kelimesi aslında yaptığı çalışma için  çok cılız kalır.!!! 

  Aslında var gücüyle çalışmış, fabrikanın kurulabilmesi için gereken tüm maddi ve manevi imkânlarını seferber etmiş fakat ne hikmet ise bu başarılamamış. 

AKSARAY CAMIN İLK HAMMADDESİ KUM VE 2.HAMMMADESİ KİREÇ ZENGİNİ!!! 

    Bir süre Niğde de Aksaray’ı temsilen İl Genel Meclisi üyeliği ile 1961den itibaren Millet Partisinden 2 dönem 1961 -1965 ve 1965- 1969 Yılları arasında sekiz yıl Milletvekili olarak görev yapan Oğuz Demir Tüzün’ün Cam fabrikası isteği laf olsun diye yani bir zamanların fıkralara konu olan mecliste uyuyan Kayseri milletvekilinin hatibin kendisine sorduğu soruya uyku semesiyle kendisinden önceki konuşmacının istediğinin liman olduğunu bilmemesi nedeniyle” Bize ’de ondan” diye söylenmiş bir istek gibi değildi. 

   Bu istek ayağı yere basan yani cam için gerekli olan dün yayınladığım 5 sene önce 17.01.2014 Cuma günü” KENDİ KUM’UMUZ’U BEDELSİZ KULLANMAK YERİNE KIZILIRMAK’A PARAMIZI AKITMAYA DEVAM başlığı altında belirttiğim yazımda bilgisini . 

    Aksaray şehir merkezinden başlayarak Hasandağı ile Ekecik eteklerine ve Konya il sınırına kadar devam eden onlarca derinlikteki kumumuz. 

   08.04.2014 Salı günü 2. köşem (-) Parantez İçi ’inde” İNSANLAR VE GIDALARI KORUYAN KİREÇ MAĞARALARIDA HİZMET VERSİN!!!” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi Cam üretmek için gerekli olan 2 ham madde olan yeterli kireç ede şehrimizin civarı ile mücavirinde de sahibiz. 

   Sahip olduğumuz Kumumuzun hem inşaatlarımızda, hem de merhum Oğuz Demir Tüzün tarafından kurulması istenen Cam fabrikasında, yine Kireç mağaralarımızdaki Kirecinde Cam üretiminde kullanılması, kireç çıkartılırken oluşan mağaraların ise her türlü depolamada kullanılması için Vali Ali Mantı tarafından ilimizin teşvik ininde desteğiyle ilgili müteşebbislerin çağırılarak Cam fabrikası kurulmasını sağlaması dileğiyle. Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun.” Dememe rağmen Vali Mantı tarafından yapılmayan gereğinin Vali Hamza Aydoğdu’ya nasip olması ve bunun maddi ve manevi getirisinin de kendi hanesine  nasip olması dileğiyle. 

   Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun. 

 

(*) Merhum Oğuz Demir Tüzün ile ilgili olarak İbrahim Hakkı Konya merhumun” Abideleri ve Kitabeleriyle Niğde Aksaray  Tarihi” isimli ilimizin elimizdeki en kapsamlı kitabı ile oğlu Yaşar Tüzün ağabeyden aldığım bilgilerin yanında Tarihçi Mustafa Fırat Gül kardeşimizin”https://aksarayblog.com/oguz-demir-tuzunun-ve-aksaray/ daki yazısı ilehttp://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/handle/123456789/8045?locale-attribute=en yazılardan da faydalandım. Emeği geçenlere teşekkür ve dualarımı sunuyorum. Ali Genç