Bugün, 20 Ekim 2021 Çarşamba

Ali Genç


MANTI’YA NASİP OLMAYAN TANITIM BÜROLARINI AÇTIRMAK’TA VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!!! 

MANTI’YA NASİP OLMAYAN TANITIM BÜROLARINI AÇTIRMAK’TA VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!!! 


2000 yılının Ağustos ayında ilimiz Güzelyurt(Gelveri) ilçesinden 1924 mübadelesiyle Yunanistan’a  gidenlerin Kavala şehrinin yanına kurdukları  Elen dilinde “Yeni Gelveri” manasına gelen “Nei Kalavari” ye gitmiştik. 

  Burada “Kapadokya’nın Yaşayan Eserleri” isimli milletler arası konferansa Aksaray’dan resmi bir heyet olarak katıldığımızda bizi davet edenler  vilayetleri olan Osmanlının Mısır Valisi olan ve devlete baş kaldırarak içinde Aksaray’ında olduğu bir çok ili de bir süreliğine egemenliği altına alan Ali Paşa’nın memleketi Kavala vilayeti adına İstanbul’da açtırılmak istenen tanıtım bürosu bana bizimde Aksaray ili adına bu konuda bir çalışma yapma isteğini dile  getirmemde ilham verdi. 

    Bu konuda 7 yıl önce gündeme getirdiğim gerçekleştirilmesi halinde bize sayısız faydaları dokunacak konuyu ilk defa gündeme getirmemden 4 yıl sonrasına kadar gerekenler yapılmadığında her zaman belirttiğim gibi çıkmadık canda umut olduğunu düşünerek 2 yıl önce gerekenin yapılacağı umuduyla  1. daimi köşem olan Bana Göre’ de 2014 yılındaki  bu tarihten 3 yıl önceki yazımı da yine gereğinin yapılacağı umuduyla ilgi tutup  24.04.2019 Çarşamba günü ”TANITIM BÜROLARININ AÇILMASINI SAĞLAMAKTA VALİ ALİ MANTIYA NASİP OLSUN!!!” başlığı altında; 

   Bundan 5 yıl  3 ay 13 gün önce  yani 11.01.2014 Cumartesi günü 1. Köşe yazım olan “Bana Göre’ de TANITIM BÜROLARI İÇİN TEŞEBBÜSE BİLE GEÇİLEMEDİ!!! 

   4 Mayıs 2011 Çarşamba günü ”Bana Göre ”köşemde ”TANITIM VE YATIRIM İÇİN ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’E TANITIM BÜROLARI AÇILMALI !” başlığı altında; 

    Dünkü yazımda kapitalist ekonominin hatır gönül bilmeyen sadece rekabete dayalı olduğundan “Armut Piş Ağzıma Düş ”döneminin bittiğini.!!! 

  Öncelikli olarak ülkelerin, ardından ise bu ülkelerin illerinin Dünyada ve kendi ülkelerinde daha iyi bir yere gelebilmeleri ve bu çalışmalarla gelebildikleri bu yerlerini koruyabilmelerinin ilk ve olmaz ise olmazının rekabet olduğunu.!!! 

    Bunun ise daha kaliteli, fonksiyonları diğer emsallerinden daha fazla olan, bu fonksiyonunu yerine getirirken emsallerinden daha az yakıt, emek harcamayı sağlayan ve yedek parçası en uygun fiyatla buluna bilineni üretenin yarışta öne geçtiğini. 

    Bunun için ise Ar-Ge ye daha fazla para ve zaman ayrılmasının gerekliliğini ortaya koymuştum. 

    Bu gün ise 11 yıl önce başkalarının düşünüp fiiliyata geçirdikleri tanıtım bürolarının açılmasını ve bunların gerekliliğini yazacağım. 

     24 Mübadelesiyle Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinden Kavala şehrine bitişik olarak kurulan Ne Kalavari’nin doğal lideri olan ve bizi 1 hata misafir eden Kaplanidis İsufidis yakın bir zamanda Kalavari ve Kavalının tanıtımı ile daha çok yatırımcının çekilebilmesi için İstanbul’da bir büro açacaklarını. 

     Bu büronun başına ise Yunanistan gezimiz esnasında bizim mihmandarlığımız yapan Gabi isimli bayanın getirileceğini  

    Aksaray’ın yer altı ve üstü zenginlikleri, sahip olduğu 11 Bin yıllık geçmişi ve bu geçmişinden günümüze kadar yapılan tarihi eseriyle tabiat anıtlarının tanıtımı. 

   Coğrafi konumundan gelen jeolojik yapısı, bu jeolojik yapısından dolayı bağrında barındırdığı sıcak ve soğuk içmece ve banyo yapılabilen termalleri, florası ile Kavala dan her yönüyle Aksaray’ımız kat be kat yatırımcılar için çok daha cazip bir yer. 

TEKLİFİM ZAMANINDA UYGULANSAYDI 5084 SAYILI K.Ö.Y. KANUNU İLE AKSARAY KÖŞE OLURDU!!! 

     Halen uygulanan 5084 sayılı Kalkınmada Öncelikli Yöre(KÖY) kanunun sağladığı avantajlarda buna ilave edilirse Aksaray’ın yatırımcıları cezbetmesindeki avantajı daha da artıyor. 

    Bu avantajın en iyi şekilde değerlendirilmesinin önceliği daha öncede defaten yazdığım haberler ile köşe yazılarımda belirttim. 

    Bu yazılarımda belirtmemin yanı sıra bire bir görüştüğüm Mülki, Mahalli amirler ve Siyasilerle Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarına da anlattığım yatırımcının ayağına gidilmesi teklifidir. 

   Bunun için Vali, Belediye Başkanı, Milletvekilleriyle Ticaret ve Sanayi Odasından oluşan üst heyet Aksaray’ımızın bu avantajlarının en iyi şekilde kullanılabilmesi için mutlaka işinin uzmanlarından oluşan teknik elemanlarıyla birlikte ülkemizdeki büyük holdinglerle birlikte tüm yatırımcılar ziyaret edilmeli. 

     Ayrıca ilk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Aksaray’ın sahip olduğu Tarih, Turizm, Hayvancılık ve Sanayi ile alt yapıyı buralardaki iş adamlarına sürekli anlatacak. 

    Onlarla bire bir ilişkiler kuracak bürolar Valilik, Belediye ve Ticaret ve Sanayi Odasının işbirliğiyle kurulmalı. 

    Bu büroların kurulması sağlanır ve buralara işinin ehli olmasının yanında aynı zamanda ise çok idealist olanlarında çalıştırılması sağlanırsa bu illerdeki büyük, küçük tüm yatırımcıların ilimize gelmeleri sağlanır.  

   Ekmeğini yiyip suyunu içtikleri, havasını teneffüs ettikleri bu vatanı ve bu vatanın göz bebeği Şehirlerin atası sayısız ilkler ve tekler şehri Aksaray’ı samimi olarak seven herkesin gerekeni zaman geçirilmeden yapılması dileğiyle.” diye belirtmemin üstünden 3 yıla yakın zaman geçmesine rağmen şimdiye kadar maalesef gereken yapılmadı.!!! 

      VALİ ALTINOK’U BU KONUDA SAMİMİ GÖRÜYORUM!!! 

     Ülkemizin büyük Holdinglerinden Randevu alınarak ilimizin Kalkınmada Öncelikli Yöre avantajlarının(Şimdi ise teşvik kapsamımız belirtilerek) anlatılarak kendilerinin yatırım için davet edilmesini anlattığım şu anki Adana Valisi Hüseyin Avni Coş bunun çok iyi olacağını. 

      Yüksek ihtimal eli randevu alınan iş adamlarının ekseri sinin bu davete icabet edeceklerini. 

      Etmeyenlerin/edemeyenlerin ise an azından vakıflarının bir yatırımını Aksaray’a yapabileceklerini belirtmişti. 

       Türkiye içinde ve dışında Aksaray Yatırım ve Tanıtım bürolarının açılması konusundaki samimiyetini birçok vesile ile yaptığı konuşmalarında gördüğüm Vali Selami Altınok’un bu samimiyetle yapılmayanları yapacağına olan güvenim tam. 

      Bu güvenimin gereğinin en kısa zamanda yapılarak meyvelerinin toplanmasının sağlanması dileğiyle. Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun.” Diye bitirdiğim konuda şimdiye kadar bir iğne ucu kadar bile çalışma yapılmadı. 

   İlimizin mutlu istikbali için şimdiye kadar yapılmayan birçok şey gibi iyi ve güzel olanı hedefleyen bu tanıtım bürolarımız konusunda da gerekenlerin Valimiz Ali Mantı Beye nasip olması dileğiyle.” Dile getirdim. 

ÖNCEKİLERE NASİP OLMAYAN TANITIM BÜROLARININ AÇILMASINIDA  VALİ AYDOĞDU SAĞLATSIN!!! 

    Görevine başladığı günden şimdiye kadar memleketimizle ilgili dile getirilenlerin değerlendirilmesi için azami çaba sarf eden Vali Hamza Aydoğdu’dan şimdiye kadarki samimi çabalarıyla başardıklarının başaracaklarının teminatı olması nedeniyle bu konuda da gerekenleri yapacağı konusunda umutluyum.!!! 

  Görev süresi içinde ilimizin mutlu istikbali için dile getirdiğim birçok faydalı olan hizmetle birlikte yerine getirilmesiyle ilimize sayısız faydaları olacak olan tanıtım büroları konusunda şimdiye kadar yapılmayanın Vali Hamza Aydoğdu’ya ve motive ettiği kendisi gibi idealist ekibine nasip olması dileğiyle. 

 Rabbim yar ve yardımcımız olsun.