Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba

Ali Genç


MANTI’YLA DİNÇER’İN YAPAMADIĞI GURBETÇİLERİ BİLGİLENDİRMEKTE AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN! 

MANTI’YLA DİNÇER’İN YAPAMADIĞI GURBETÇİLERİ BİLGİLENDİRMEKTE AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN! 


  1977’ den başlayarak 2003’e kadar haber ve makale yazdığım mahalli gazetelerde çeşitli defalar,2003’den itibaren neredeyse her yıl Haziran ayında başlayarak istisnalar dışında Ağustos ayının içinde gurbetçilerimizi yazıyorum. 

   Bu konuda geçen sene  18.09.2019 Çarşamba günü “GURBETÇİLERİMİZİN SÜREKLİ BİLGİLENDİRİLMESİDE VALİ MANTI VE BAŞKAN DİNÇER’E NASİP OLSUN!” başlığı altında; 

 Gurbetçilerimizin İlimizin ihracatından, kalkınması için yabancılar tarafından yapılacak yatırımlara kadar bize sayısız getirileri olmasının yanında, aynı getirilerinde bunları gerçekleştirenlere de olacağı gibi birde tüm gurbetçilerimizin sürekli olarak ilimizdeki tüm gelişmelerden haberdar olabilmeleri, evlerinde ve iş yerlerinde ilimizdeki her şeyi anında burada imişler gibi öğrenebilmeleri her konuda iki tarafında motivasyonunu sağlar!!! 

   Bu maksatla yazdığımı onlarca yazıdan biri olan bundan 8 yıl önce 01.07.2013 Pazartesi günü” VALİLİK VE BELEDİYE TÜM GURBETÇİLERİ E MAİL VE ÇEŞİTLİ BÜLTENLERLE BİLGİLENDİRMELİ!” başlığı altında; 

     Dışarıdan neslimizi kurutarak kendilerine benzetmek isteyenler ile onların içimizdeki işbirlikçilerinin tüm çabalarına rağmen Nazar değmesin doğurganlıklarıyla bulundukları ülkelerin vatandaşlarını kıskandıracak şekilde çoğalan gurbetçilerimiz ülkemiz tarafından yakın zamana kadar kendilerine yeterli şekilde maddi ve manevi olarak sahip çıkılmamasına rağmen  sömürgeci  ülkeler tarafından uzun yıllar işgal altında tutulan ülkelerden gelenlerin aksine bizim gurbetçilerimiz vatanımıza ve milletimize bağlılıklarıyla da dudak ısırtıyorlar !!! 

       Sürekli çoğalarak bulundukları ülkelerdeki nüfuslarıyla kıyaslandığında yeterli olmasa da hem eğitimleriyle, hem kalifiye işçi sayısıyla ,sosyal çalışmalarıyla, Camileri, Ana okulundan yüksek eğitime kadar sahip oldukları okulları  ve dernekleriyle de, bu kapasitelerini bir araya getirebilenlerin sendikalardan başlayarak ,Uyum meclisleri Belediye meclis üyelikleri, bölge parlamentoları ve genel Meclislerle, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosuna seçilen milletvekillikleriyle, hatta Bakan ve Parti Genel Başkanlığı gibi geldikleri yerleriyle de gurbetçilerimiz medarı iftarımız oluyorlar!!!  

   Gurbetçilerimiz bu kapasiteleriyle, ayrıca da bulundukları ülkelerdeki ticaret ve sanayisinde de, seyahat şirketleriyle de ve hizmet iş kolundaki başarılarıyla da bizim ülkemizin tıpkı Güneş ve rüzgâr enerjisi gibi sürekli orada yenilenen enerjileri gibi değer biçilmez geleceği olmaya devam ediyorlar.!!! 

       Daha öncede bu konuyu dile getirdiğim yazılarımdaki gibi Valilik önderliğinde yapılacak veri tabanı oluşturulduktan sonra bu veri tabanı listesinde bulunanlara tüm Dini Bayramlar, Kandiller ile Milli Bayramlarda, Aksaray’ın Vilayetlik Yıldönümlerinde kendilerine tebrikler gönderilerek. 

       Vilayet veya Belediyelerin başta gazeteleri olmak üzere çıkarttıkları tüm yayınların posta ile veya dijital ortamda kendilerine iletilmesiyle. 

     Vefat edenlerine başsağlığı, hasta olanlarına geçmiş olsun mesajları, eğitimde, işte veya her hangi bir konuda başarılı olanlarına ise kutlama mesajları gönderilerek 

      Ayrıca ilimizin tarihi, kültürü ve turizmiyle ve yatırım avantajları hakkında da bilgilerin verilmesinin yanında birde bizim gurbetçilerimizin var ise bulundukları yerde kurdukları Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da sürekli olarak bulundukları ülkelerde ve ülkemizde hayat standartlarının yükseltilebilmesi için nelerin yapılması istişare edilmeli. 

      Bu yapılırsa yukarı dada belirttiğim gibi güneş ve rüzgar enerjisi gibi sürekli yenilenen nesilleriyle gurbetçilerimizin en az gelecek bir asır boyunca değişecek 4. neslinin de ,hatta samimi çalışmayla 5. Ve  6. nesilleri vatanımıza şimdiki gibi sımsıkı bağlı olması sağlanır. 

       Bununla da hem onların bulundukları ülkelerdeki tüm haklarının teminat altına alınması, sıkıştıkları yerde kendilerine hukuki desteğin yanında siyasi destek, gereğinde ise mali destek sağlanarak onların oralarda daha yüksek hayat standardına ulaşmaları sağlanırken , birbirimizin siyasi ve maddi imkanlarımızdan da karşılıklı olarak faydalanılmasıyla hem gurbetçilerimiz, hem de genelde ülkemiz, özelde Aksaray’ımız kazançlı çıkar!!! 

       Önce insani gerekçelerle, ardında ise karşılıklı ekonomik gerekçelerle gurbetçilerimizin daima ülkemize sımsıkı sarılmalarının devam etmesi için gerekenlerin yapılması ve yaptırılması dileğiyle. 

       Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun.” Diye o zaman dile getirdiklerimin gereğinin yapılmasının Vali Ali Mantı ile Belediye Başkanı Evren Dinçer başta olmak üzere ilimizin tüm seçilmiş ve atanmış yetkilileriyle Meslek Odaları ve STK’larına nasip olması dileğiyle. Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun.” Dedim. 

   Vali Mantı ve Başkan Dinçer tarafından şimdiye kadar yerine getirilmeyen gerçekleştirilmesi halinde hem gurbetçilerimize hem de ilimize sayılamayacak maddi ve manevi getirilere vesile olacak bu dileklerimin özellikle Vali Mantıya iletmemin üstünden onca zaman geçmesine rağmen gerçekleştirilemedi. 

  Şimdiye kadar gerçekleştirilmeyenin Vali Hamza Aydoğdu’ya nasip olması ve bununla da şimdiye kadarki hiç kimseye ve ya tarafa faydası olmayan aksine hesaplanamayacak zararlara sebep olan bu akla ziyan umursamazlığın ortadan kaldırılması ile gurbetçilerimizin kazanılmasının sağlanması. 

 Sağlanacak karşılıklı motivasyonla ilimizin de her yönüyle top yekun kazanan olması için velinimetimiz ve medarı iftarımız olan gurbetçilerimize gereken tüm maddi ve manevi desteğin zaman geçirilmeden ivedilikle sağlanması ve bu gerçekleştireceklerinin Vali Hamza Aydoğdu’nun maddi ve manevi hanesine de yazılmasının da sağlanması dileğiyle. 

   Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun.