Bugün, 27 Kasım 2021 Cumartesi

Ali Genç


ORDU’NUN 100. YILINI MUHTEŞEM TÖRENLERLE KUTLAMASI VE AKSARAYIN UMURSAMAZLIĞI!!! 

ORDU’NUN 100. YILINI MUHTEŞEM TÖRENLERLE KUTLAMASI VE AKSARAYIN UMURSAMAZLIĞI!!! 


ORDU’NUN 100. YILINI MUHTEŞEM TÖRENLERLE KUTLAMASI VE AKSARAYIN UMURSAMAZLIĞI!!! 

    Cuma’dan devam. 

   1989’da TBMM’sinde kabul edilen 3578 Sayılı kanunun kabulüne kadar aradan geçen 56 yıl boyunca Aksaray’ın il olma mücadelesinin zinde tutulmasını sağlayan ve 13 yıl boyunca şehrimize günümüzde de işlevlerini sürdüren 15 Temmuz Milli İrade Meydanı(Hükümet meydanı)ında bulunan 3 tarihi muhteşem binanın, Aksaray İl Halk Kütüphanesi, Aksaray lisesi, Kültür merkezi olarak kullanılan eski Valilik konağı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bulunduğu Yollar idaresi binası ile dönemin  ülkemizde elektrikle un üretimi yapan ilk fabrikası olan Azmi Milli  binası o dönemin birer altın nişanesi.!!! 

1920’NİN ESERLERİ VE BAŞARILARI OLMASAYDI 1989’DAKİ VİLAYETE GİDEN AZİM OLAMAZDI!!! 

  Bu eserlere hemşerilerimizin her bakışında vilayetlikle getirdiği katkılarını unutmamaları ve ilçeliğin  sebep olduğu olumsuzlukları da yaşamaları nedeniyle bu esareti hiçbir zaman kabul etmediler.!!! 

  1.Vilayetilğin getirdiği avantajları bilen  dedelerimiz ve babalarımız  vilayet nimetine yeniden kavuşabilmemiz/kavuşulabilmesi için il olma iradesini daima diri tuttular.!!! 

   Bu diri tutulan hedefe ulaşılması  şehrimize gelen tüm Cumhurbaşkanları ile Başbakanlara bu isteğimiz iletilirken, Ankara’ya heyetler halinde yapılan tüm ziyaretlerde görüşülen tüm yetkililere de ısrarla il olma isteğimizin iletilmesinde en önemli etken hiç şüphesiz 1920-33 arasındaki 1.  vilayet ligimiz ve bunun kazanımlarıydı.!!! 

GEÇEN SENE 1. VİLAYETLİĞİN KABUL EDİLİŞİNİN,BU SENE İSE KANUNUN RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASININ YIL DÖNÜMLERİNİN KUTLANMASI KONUSUNDA YETKİLİLERİ BİLGİLENDİRDİM 

   Hemşerilerimizin daima ilçeliği ret etmedeki fikirlerinin zinde tutulmasını sağlayan il olma kanunun kabulünün benim yaptığım haberler ve köşe yazıları dışında anılmaması nedeniyle geçen sene kanunun BMM’sinde kabul edilmesinin 100.,bu sene ise resmi gazetede yayınlanmasının 100. yıl dönümünün mutlak ilimizde çok geniş kapsamlı olarak kutlanmasını ilgililerden diledim. 

    Geçen sene bir Meslek Odamız tarafından bu konuda  söz verilmesine ,daha sonra ise zaman darlığı nedeniyle bu yıl dönümünün ilimiz medya mensuplarının davet edileceği bir yemekte kendilerine anlatılması konusundaki mutabakatımız maalesef gerçekleştirilmedi. 

    Dileğime olumlu bakılması üzerine yapılacak kutlama için kendilerine gerekli bilgi ve belgeleri vereceğimi belirttim. 

     2. Vilayet ligimizin gerçekleştirilmesi için  ilk kıvılcımı yakan ve 2 yıl boyunca kamuoyu oluşturmak için yapılan çalışmanın en faal 2 kişisinden birisi olarak yıl dönümlerini 1990’dan itibaren her yıl kanunun kabul edilişi, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi ve ilk Valimiz merhum Rıdvan Yenişen’in düzenlenen muhteşem törenle hizmete başlamasıyla  fiilen il olmazının yıl dönümlerini      1990’dan 2008’e kadar  her sene 3 defa, 2008’den itibaren ise ilçe olmamıza sebep olan  2197 sayılı kanunun 20 Mart  1933 günü TBMM’sinde kabul edilişinin,27 Mayıs  günü resmi gazetede yayınlanmasının ve 1 Haziran’da yürürlüğe girmesinin yıldönümlerini. 

    13 Ekim 1920 de BMM ’sinde  40 Numaralı kanunun kabul edilmesi ile 1845-1920 arasında süren ilk ilçelik esaretinden kurtulmamızı da kanun kabul edilmesi ile resmi gazetede yayınlanmasının yıl dönümlerini de sürekli olarak yaptığım haberler ve köşe yazılarının yanında ilgili ve yetkililer gönderdiğim mesajlarla anan olarak elimdeki tüm belgelerle birlikte sahip olduğum bilgileri de  ikinci  vilayetliğimizin mayalanması sağlayan 1. sinin 100. yıl dönümünü çok geniş kapsamlı şekilde kutlanması için ilgililere verdim. 

KAMUOYMUZU BİLGİLENDİRECEK KUTLAMALARI BEKLEDİĞİM TOPLANTIDANDA SONUÇ ÇIKMAD!!! 

 Verdiğim belge ve bilgilerin ışığında yapılacak kutlamanın hazırlığı için benimde katıldığım toplantı yapıldı ve toplantıda beklentim olan 100. Yıl kutlamamızın yapılacak muhteşem etkinliklerle gerçekleştirilmesi konusundaki dileğimin gereğinin yapılması, gerçekleştirilmesiyle hem geçmişin zinde tutulmasıyla geleceğimizin daha iyi planlanacağını  anlattım. 

  Samimiyetin her konuda kanıtlayan bir hemşerimiz dışında toplantıda bulunanlar makamlarını borçlu oldukları 2. Vilayetliğimizi mayalayan 1. Vilayetin 100. yılının kutlanmasını akıl almaz bir tutumla önemsemediler. 

   Bu olumsuz tutum nedeniyle bizden 1 yıl sonra il olan Ordu ilinin 100. Yıl dönümünü muhteşem etkinliklere ayrı ayrı fakat hep birlikte kutlamalarının beklentinin aksine  konuyla ilgili olarak laf olsun babından 30 saniyelik bir klip hazırlandı.!!!   

    Bu günde üstüne ölü toprağı ekilen Aksarayın akıl almaz vefasızlığının aksine Ordu ilinde şehrin atanmış ve seçilmişleri tarafından ayrı, ayrı yapılan etkinlikleri ilimiz atanmış ve seçilmişlerinin üstlerindeki ölü toprağını silkeleyerek ahde vefanın gereğine vesile olmaları için yazıma Çarşamba günü kaldığı yerden devam edeceğim. 

    Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 

    Devamı Çarşamba’ya.