Bugün, 29 Ocak 2022 Cumartesi

Erdogan Kaya


Siz istiyorsunuz diye dinden mi çıkalım?

Siz istiyorsunuz diye dinden mi çıkalım?


Din karşıtı kişiler bir kişi azıcık dindar görünüyorsa ve de ufak bir dini yanlış yapmışsa bu adamın üzerinden dine ve dindarlara saldırıyorlar. Sanki kişiler dini temsil ediyorlarmış gibi. Aslında kendilerine sorsan günahta sevapta kişinin kendisini bağlar cevabı alırsın. Dindar olmak veya dini emir ve yasakları yaşamak bir meslek değil, dinin emirleri olduğu için yapılması gereken Allah'ın emirleridir. Yapıp yapmamakta kişilerin kendilerini bağlar.

Biz insan olarak çıplak geldik, çıplak gideceğiz. Bir bez içinde hayata gözlerimizi açarken yine bir bez içinde hayata veda edeceğiz. Dünyaya gelirken tam bir zavallı başkasının yardımına muhtaç halde kucakta güçsüz geldik, yine aynı şekilde güçsüz gideceğiz.

Dünyaya gelirken bu serveti beraberinde getirip parayla ve malla gelmediğin gibi, yine giderken ne malla ve ne de parayla gitmeyeceksin. Giderken parasız ve pulsuz on metre bez içinde gideceksin.

Dünyaya gelirken ilk duşunu senin doğumuna yardım eden ebe yaptırdı. Giderken de o duşu imam yaptıracak. Bizim durumumuz bu şekilde değil mi? peki bu kadar din düşmanlığı, hasetlik, çekememezlik, bu kadar kıskançlık, bu kadar nefret ve kin niye?

Bir dakika sonrasına ne dindarın nede dinsizin garantisi var mı? o zaman şu dört günlük dünyada birbirimizi kırıp doğramaya değer mi? vallahi o mezar kapısına giderken bir çöp götüremeyeceğiz. Götüremeyeceğimiz bir kazanç için değer mi birbirimizi kırmaya?

Böyle bir hayatımız var iken, birbirimize ve dine düşmanlık kime ne kazandırır? Hepimiz nihayetinde teneşir tahtasına yatıp sonra musalla taşına imamın önüne gelmeyecek miyiz? Öyleyse kişilerin ve şahısların hatasından dolayı dine düşmanlık niye?

Bir bakmışınız manşetlerde, şeyh tecavüz etti, hoca göbeklere muska yazdı, imam damdan atladı gibi bir sürü haberlerle dine saldırı. Ne yapalım şimdi belkide dinin D esini bilmeyen kişinin ve sahtekarın yanlışı yüzünden Ateist olup dinden mi çıkalım?

Yapılan böyle ahlaksızlıklardan şeyh de olsa, imamda olsa, ve dindar görünümlü de olsa bu yanlışlar dini bağlamaz. Bu yanlışlar kişinin kendisini bağlar, Müslümanları hiç bağlamaz. Sonuçta günahta sevapta kişiseldir. Hiçbir mümini ve İslamı bağlamaz.

Bir hastaneye gittiğinizde herhangi bir doktorun yaptığı yanlış uygulamadan dolayı hastasını öldürse, hastaneleri mi kapatıyorsunuz? Doktor yanlış yaptıysa onun kişisel hatasıdır. Bundan dolayı hastaneleri kapatıyormuyuz?

Bir öğretmen öğrencisini taciz ettiğinde okulumu kapatıyoruz, okullarımı yıkıyoruz? Hata bireysel diye öğretmene kişisel ceza veriyoruz ama eğitim ve öğretim devam ediyor. Dolayısı ile bu yanlıştan dolayı şahsı cezalandırıyoruz.

Ama bir din görevlisi ve imam hata etse bunu dine mal ederek dinin yasaklanmasına veya ortadan kaldırılmasına çalışıyoruz. Dolayısı ile bu yanlış üzerinden direk Allah'a, Peygamber'e ve dine düşmanlık yapıyoruz.

Biz aslında direk İslam dinine ve Allah'a düşmanız yiyemediğiniz için başkalarının üzerinden dine saldırıyorsunuz. Dinsizliğinizi ve din düşmanlığınızı bu şekilde ortaya koyarak renginizi belli ediyorsunuz.

Ama şunu unutuyorsunuz din düşmanlığı yaptığınız halde bir vasiyet bırakıp cenazem kılınmasın imamın önüne getirilmesin diye vasiyetini yazmıyorsunuz. Ama bu saf Müslümanlara cenaze namazını kıldırıyorsunuz. Kendini ölünce onların omuzunda taşıtıyorsun. Ama kabirde seni kimse taşımayacak cehennemin zümerasına gideceksin. Burada beni kandırdın ama orada Allah'ı kandıramayacaksın vesselam. Siz dinden çıkmamızı isteseniz de biz dindar kalmaya devam edeceğiz.