Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba

Ali Genç


TÜNEL SİSTEMİNE GEÇİLEREK BEYTÜL MALIN KORUNMASIDA VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!

TÜNEL SİSTEMİNE GEÇİLEREK BEYTÜL MALIN KORUNMASIDA VALİ AYDOĞDU’YA NASİP OLSUN!


On yıllardır bu konuda yazdığım sayısını hatırlayamadığım haber ve köşe yazılarımın yanında kendileriyle bire bir görüştüğüm Belediye başkanları, Başkan yardımcıları, siyasetçiler, İl Özel İdaresi Genel Sekreterleri, Genel Sekreter yardımcıları, tüm ilgili kamu birim amirlerinin yanında geçen sene 10.10.2019 Perşembe günü  daim 1. Köşem olan Bana Göre’de”2 ELİM TÜNEL ALT YAPI SİSTEMİNE GEÇMEYİP MİLLİ SERVETİ HEBA EDENLERİN YAKALARINDA!” başlığı altında; 

 

 Gazeteciliğe 1976 yılında başlasam da 1977 yılının yaz aylarında Uluırmak gazetesinde ilk köşe yazılarıma başladım, ondan sonra 1981’e kadar her yıl önemli günlerde ve özel gazeteler ile Hasandağı gazetesinde, haber  ve köşe yazıları tarafımdan yazılan özel gazetemizde devam eden  köşe yazarlığım 1981’den itibaren Gazeteci-Yazar Ahmet Erbaş ağabeyin Aksaray Ekspres gazetesinde ismi de Ahmet ağabey tarafından verilen “Bana Göre” başlıklı yazımla seri olarak devam etti. 

     Başta vilayet olma yıl dönümlerimiz olmak üzere ilimiz ve bölgemiz ile memleketimizi ilgilendiren konularda ilimizde yayınlanan mahalli gazeteler ile 1989-1995 arası  o zamanlar Yurt dışındaki gurbetçilere yönelik ülkemizden yayınlanan tek özel gazete olan Batı Avrupa ülkelerinde yaptığım anketle ismini belirlediğim tarafımdan yayınlanan Vatandan Selam gazetemde devam eden yazılarım  oğlum Yunus Şammas’ın doğduğu sene olan 2003’le  Nisan 2007 arasında” Bana Göre (-),Parantez İçi, Güncel ve Haber Arkası” isimleri altındaki haftada ortalama olarak 9 köşe  yazısıyla devam etti. 

    31 Mayıs 2007’den günümüze kadar ise Aksaray Yenigün, Ortaköy Yenigün, Kırşehir Yenigün, Güncel gazetelerinde aynı başlıklar altında gelişmeler göre her hafta ortalama 9,milimum 7 yazı ile devam eden yazılı gazetelerdeki gazeteciliğime 2010’un Aralık ayında sanal alem gazeteciliği de eklendi. 

    Dönemin U.D.H Bakanı, ülkemizin son Başbakanı Binali Yıldırım’ında 2008 yılının 13 Ekim’inde başlayan 1845-1920,1933-89 yılları arasındaki toplam olarak 131 yıl süren hiçbir zaman hak etmediğimiz, asla ve asla da hak etmeyeceğimiz 2 ilçelik esaretimizin sebebi olan ilimizin demir yoluyla limanlara ve ham madde merkezlerine bağlanmasını sağlayacak olan ve ihalesi eli kulağındaki istikbalimizi ak edecek müjde ile sanal alem ede haber ve köşe yazılarıyla adım attım. 

   Bu sanal alemdeki kaleme aldığım ve Aksaray-Ulukışla Demiryolu hattımızın da müjdesini verdiğim Aksaray Haberci gazetesiyle başlayan ve  zamanla çoğalan İnternet gazetelerindeki haber ve köşe yazılarımla devam ediyorum. 

   Yazı medya ile İnternet gazetelerinde 17 yıldır her yıl ortalama 500’ü bulan bu  köşe yazılarımın ve haberlerimin %99’unda ilimiz, bölgemiz ile ülkemiz, İslam alemi  ve insanlık aleminin sıkıntıları ile bunların çözümü konusunu işliyorum. 

 TÜM YAZILARIMDA”BENİM DEDİĞİM DEĞİL HAKKIN, İYİNİN DOĞRUNUN DEDİĞİ YAPILSIN”DERİM! 

    İslam’ın şartının 5 olduğu,  sümme haşa eğer ki 6 olsaydı bununda kişinin haddini bilmesi olacağı gerçeğiyle bir haber veya köşe yazısını yazmam ortalama 1’er saatimi alırken bazen bu yazacağım haber veya köşe yazısı için Hakkın rızası çerçevesinde öncelikle de kul hakkını gözeterek saatlerce, günlerce hatta aylarca araştırma yaparım. 

   Bunun maksadı özellikle yazılı medyada yayınlananların kalıcı olması, ileride şu anki internette yazılanlarında kaybolmasını sağlayacak sistemle sanal alemde de yayınlanan haber ve köşe yazısının yayınlandığındaki olumsuz etkisinin milimize edilmesi,. 

   İstenen maksada ise en iyi şekilde hizmet edebilmesi ve ilerideki onlarca, yüzlerce hatta daha da ileriki zamanlarda yapılacak araştırmalarda haber veya köşe yazısında bahsedilenlerle ilgili olarak kul hakkına girilmemesine azmi gayret sarf etmek daima ilk ve  değişmez ana prensibim olmuştur. 

  Haber ve köşe yazılarımda ikinci prensibim ise” İlla da benim dediğimin” değil  Hakkın ve Haklının dediğinin yapılmasını ya bizzat haber ve köşe yazımda belirtir ,veyahut ta ilgililerle görüştüğümde benim gündeme getirdiğim sıkıntılar ile çözümlerinin” İlla da ben istiyorum” diye değil doğru ne diyorsa onun gereğinin yapılmasını söylerim. 

 42 YILDA 10 DEFADAN FAZLA GİDİP BAŞKENTLERİDE DÂHİL GEZDİĞİM 11 AVRUPA ÜLKESİNİN YÜZE YAKIN ŞEHRİNDE ELEKTRİK, SU VE GAZ ARIZALARINI NE YAŞADIM, NEDE YAŞANDIĞINI DUYDUM!!!... 

  Orta başlıkta da belirttiğim gibi 1978 yılının Haziran ayından itibaren Avrupa ülkelerine başlayan ve 2 si o zamanlar Avrupa ülkeleri tarafından Türk vatandaşlarına vize uygulanmadığından vizesiz 1’i ise hizmet pasaportuyla 7 si ise Vizeli olmak üzere 10’u Avrupa ülkelerine 1’i Yunanistan, 1’i Gürcistan ve 1’ide KKTC olmak üzere gazetecilik  mesleğine başladığım günden bu yana 13  defa yurt dışına çıktım. 

    42 yılda toplam olarak 2 yıla yakın kaldığım ve baş kentleri de dahil 100 civarındaki şehrini defalarca gezip gazetecilik için çalışma yaptığım Avrupa ülkelerinde bulunduğum zaman içinde bir defa  misafir olarak evlerinde bulunduğum kız kardeşim Hanife ile eşi teyzem oğlu Memiş Akpınar’ın  Duisburg şehrindeki evlerinde 2000 yılının son günlerinde maksimum 5 dakika süren bir  ağır sanayi fabrikasının trafosunda meydana gelen patlamanın sebep olduğu kesinti dışında hiçbir elektrik kesintisini yaşamadığım gibi sorduklarım dan da benim yaşadığım çok, çok istisna durumlar dışında elektrik kesintisinin yanında, su ve gaz kesintisinin de yaşanmadığını belirttiler.!!! 

    Şebekelerde arızaların sebep olduğu kesintilerin olmaması bu şebekelerin tamamının mevsimlerin iklim şartlarından bunların etkilenmemesi için tamamının içine bir kepçenin ve yüklü kamyonunda girebileceği genişlik ve yükseklikte tünelin içinde olmaları, gereken bir onarım yapılacak ise öncelikle gerekli şebekelere bay pas yapıldıktan sonra ilgili yerde kazı yapılmadığından genelde kesinti yapılmadan arızanın vatandaşın haberi olmadan giderildiği  anlatıldı. 

    Günlerdir bu konuda yazdığım köşe yazılarımda ısrarla belirttiğim gibi akla gelen her yönüyle onlarca artısı bulunan, alınacak tedbirlerle olumsuzluğu  ise neredeyse sıfırlanacak olan tüm alt yapı sistemlerini içine alan Tünel sistemli alt yapıya Aksaray belediyesinin zaman geçirmeden öncelikle kenar mahaller ile yerleşime yeni açılan yerlerde olmak üzere arızalanan yerlerde arıza giderilen yerlerde geçilmesi. 

   Arıza olan yerlerde bölgenin alt yapılarını içine alacak tünel sistemine buralardaki yerin durumuna göre 50,100,500 metre veya daha uzun tünel sisteminin oluşturulmasının sağlanmasıyla ve her arıza olan yerlerde bunun devamı ettirilmesiyle ilimiz ile şehrimizin akla gelen tüm şebeke arızaları ve bunun sebep olduğu olumsuzlukların milimize edilmesi için memleketimizin istikbali için bulunmaz bir fırsattır. 

  Bu fırsatın zaman geçirilmeden değerlendirilmesi, değerlendirmeyenlerin oluşacak tüm olumsuzlukların müsebbibi olacaklarından bunun maddi ve manevi faturasında kendilerine kesileceği gibi aklım erdikçe her vesile ile kendilerini sebep olduklarından dolayı eleştireceğim gibi iki cihanda da iki elimin iki yakalarında olacağını da bilmelerini isterim. 

   Hiç kimseye yakışmayan olumsuzluklar yerine herkese yakışan ve sayılamayacak kadar maddi ve manevi artısı olun olumlu çalışmanın tercih edilmesi dileğiyle.” Diye dile getirdim. 

 Bu dile getirdiklerimin kuvveden fiile yani teoriden pratiğe ulaştırılmasının ilimizin çiçeği burnundaki  genç ve idealist olduğunu onlarca ilk icraatlarından gördüğümüz Valisi Hamza Aydoğdu Beye nasip olması. 

  Gerçekleştirilmeye vesile olacaklarının maddi ve manevi getirilerinde hanesine yazılması dileğiyle. 

   Cuma’mız mübarek olsun. 

   Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun.