Bugün, 15 Haziran 2021 Salı

Ali Genç


UYGUN TEKNİKLE GEM VURULURSA KENDİ SU’YUMUZ 20 ASIR İÇMEMİZLE,SULAMAMIZADA YETER!!!

UYGUN TEKNİKLE GEM VURULURSA KENDİ SU’YUMUZ 20 ASIR İÇMEMİZLE,SULAMAMIZADA YETER!!!


Bu yazıyı yazarken bu konuda görevli olanların sahip olduklarımızın bilinir hale gelmesi ve bunlardan maksimum şekilde faydalanılması yerine bir zamanların Ziraat mühendisleri için söylenen “Çiçeği saksıda görerek eğitim alırlar!!!” şeklinde belirtildiği gibi  sahip olduklarımızı araştırmaları ve bilmeleriyle aynı zamanda da bunlardan mümkün olan en az masrafla maksimum şekilde faydalanılmasını sağlayacak olanların bunu umursamadıklarını bu nedenle de ilimiz merkez ilçesinin içinden genel olarak çıkmadıkları.!!! 

 Çıktıklarında ise gerekli incelemeyi yapmadıkları için bilemediklerinden gerçekten de ilimizdeki yer altı ve üstü kıymetleriyle birlikte bitki örtüsünün de araştırılıp bilinir hale getirilmediğinden sahip olduklarımızdan Pazartesi günkü yazımda da belirttiğim kendi ihtiyacımızın yanında bölgenin de ihtiyacını karşılamanın yanında kurulacak bir cam fabrikasının onlarca yıl ihtiyacını karşılayacak olan kumdu. 

  Bu gün ise araştırılmadığı için bilinemediğinden faydalanamadığımız bir ağacımızla  bu ağacın bitkilerini ve ayrıca kendi ihtiyacımıza en az 20 asır yetecek kadar olan Su ile yine ilimiz genelindeki iyi bir araştırma ile bulundukları bölgelerdeki yerleşim yerleri başta olmak üzere ilimizdeki tüm yerleşim yerlerinin ihtiyacını karşılayacak olan Su zenginliğimizdir. 

  Araştırılmadığı içinde ormanlarımızdaki ağaçların hangi cinsinden oluştuğu sorulduğunda ilgili birim tarafından bu çeşitlerin bilinemediğini. 

 Bunlardan meyvesi bin bir derde deva olan, kerestesi ise bir başka şekilde değerli olan sayısız kuş’ada yuva olan 4 mevsim yapraklarını dökmeyen. 

   İsmini taşıyan kuşun çekirdeklerini yutarak kursağında döllendirmesiyle çimlenen Ardıç ağacından bi haber oldukları gibi maalesef  diğer sahip olduklarımızda bilinmediğinden dolayı faydalanamadığımızdan  elimizi uzatarak alabileceğimiz mesafede bulunan  bu kıymet biçilmeyen hazinelerimizden hakkıyla faydalanamıyoruz.!!! 

    İlimizde 1989’dan bu yana görev  yapan atanmış ve seçilmişlerin istisnanın dışında kalan genel ekseri sinin umursamazlıklarından biriside ihtiyacımıza yetecek kadar olan içme  ve kullanma sularını da araştırmadıklarından sürekli olarak başka kaynaklara yönelmelerini ilimiz kamuoyuyla birlikte bende şahit oldum. 

ATANMIŞ VE SEÇİLMİŞLER 1989’DAN BU YANA HAKKIYLA GÖREVLERİNİ YAPMIŞ OLSALARDI İLİMİZİN HER YERİNDEKİ SULAR BELİRLENİP İL MERKEZİ VE İLÇELER İLE BELDELER BURADAN BESLENİRDİ!!! 

  Oysaki İlimiz merkez ilçesinde, yine Güzelyurt ilçemizin başta Ihlara  beldesinin üstünde bulunan  Yalancı Cennet misali   akıntısı insanlara  ninni gibi gelen bazı yerlerinde ılgıt, ılgıt, bazı yerlerinde şırıl, şırıl , bir çok yerinde ise şarıl, şarıl akan Melendizden gelen beyaz suyun debisini iki misline katlayan bir zamanlar Nevşehir ili tarafından içime suyu için götürülmek istenen 40 Göz. 

   Mamasun köyü civarında, Hasandağının Aksaray’a kadar uzanan eteklerinde, Ekecik sıra dağlarının ve Ortaköy ilçemiz ile diğer bir çok ilçemizde bulunan genelinin tadı bal gibi  olan içme suları görevinin farkında olup gerekenleri hakkıyla yapanlar olsaydı  araştırılıp bilinir hale getirilmiş olsalardı il merkezi ile ilçelerimizin ve beldelerimizin içme ve kullanma suları ihtiyaçları karşılanırdı.!!! 

ATANMIŞLARLA SEÇİLMİŞLERİN İSTİSNA DIŞINDAKİLERİN GÖREVLERİNİ HAKKIYLA YAPMAMALARIYLA  EN AZ 20 ASIR İÇME VE KULLANMAMIZA YETECEK SU YERİNE  ÇAMARDI TÜRKÜSÜ SÖYLENİYOR!!! 

   Yine Aksaray ile Konya arasındaki bölgede yerin yüz metre derinliğinden başlayan 2000 metre kalınlığındaki kayanın altında bulunan ve derinliği 2000 metre küt urunda olan içme ve sulamada yılda 1 metresi kullanılsa en az 20 asır yetecek suyumuz var. 

  İlimizin genelinde bulunan bir birinden tatlı olan diğer yüzeysel ve  köklü sularımıza bu fosil sularda  istenildiği zaman değerlendirilmeleri mümkünken maalesef bu konuda şimdiye kadar ciddi bir çalışma yapılmadığından bilinir hale getirilemediler. 

   Bilinir hale getirilmediklerinden bunlar yerine almamız çok kolay olmayan!!! 

  Olsa bile elden gelenin öğün olmayacağı, arandığında ise bulunamayacak olan ilimizin merkez ilçesi  ile köylerinin yöneticilerinden bir kısım kişilerin hazıra konmak  için illa da  başta Niğde ilinin Çamardı ilçesinin Ecemiş çayından içme suyu getirilmesi ve bölge dışından kullanma suyu getirilmesi çalışmasındaki gibi zor olanın tercih  edilmesi de yanlıştır.!!! 

 İlimiz merkez ilçesinin ve ilçelerimizin tamamının içme ve kullanma sularını öncelikle kendimize ait kaynaklarda aranması. 

   Kaynak bilinmiyor ise araştırılması ve kendimize ait olan su kaynaklarının israfının önüne tüm kaynaklardan kullanma yerine kadar suyun damlası bile israf edilmeden tekniğine göre götürülerek kullanma yerinde de aynı hassasiyetin gösterilmesi. 

 Bunun için ise en uygun teknik olan damlamanın tercihiyle kendi öz kaynaklarımızdan kendi kendimize yeterli olmamızın sağlanması. 

  Aksinin ise sebep olunacak sıkıntı nedeniyle vaz geçilmesinin yanında kendi öz kaynaklarımızdan faydalanmamızla ise bunun genelde ilimiz bütçesine, özelde ise il Özel idaresi bütçesine yapacağı katkıda bilinerek gerekenlerin yaptırılmasının Vali Hamza Aydoğdu’ya nasip olması dileğiyle. 

  Rabbim yar ve yardımcımız olsun.