Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba

Ali Genç


VALİLİKLE BELEDİYENİN ORTAK SAMİMİ ÇABASIYLA GURBETÇİLERİMİZ AKSARAY İLİNİ İHYA EDER! 

VALİLİKLE BELEDİYENİN ORTAK SAMİMİ ÇABASIYLA GURBETÇİLERİMİZ AKSARAY İLİNİ İHYA EDER! 


 

     Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı  Evren Dinçer, Milletvekilleri İnceöz, Aydoğdu ,Erel ,Kaşlı ,İGM başkanı Tüzün ile Meslek Odaları ile STK başkanları ve  tüm partilerin il ile ilçe teşkilatları mutlaka gereğini yaparak karşılığı olan maddi getirinin yanında yapacaklarının karşılığında  sevaba da kavuşmaları için bu yazımın her kelimesini dikkatli bir şekilde okumalarını diliyorum.!!! 

     Ülkemiz in şu anki sahip olduğu gayri safi milli hasıla Pandemide yaklaşık olarak %10 gerilemesine rağmen geçmişteki kişi başına düşen milli gelirle kıyaslandığında onlarca kat artarak bulunduğumuz seviyeye gelmesindeki en önemli etken şüphesiz olarak gurbetçilerimizdir.!!! 

   Genel olarak ülkemiz özelde ise Aksaray’ı atanmış ve seçilmişleri çok çok  istisnanın dışındakilerin aksine” Laf olsun torba dolsundan ziyade gerçekten de hakkıyla sahip çıkılması halinde kelimenin tam anlamıyla genelde ülkemizi, özelde ise Dünya genelindeki Türkiye kökenli Gurbetçilerin en az  %10 ila 12 sine sahip olan Aksaray ilinin merkez ilçesi Aksaray şehriyle ilimizin geneli ihya  olur.!!! 

31 YILDA VİLAYET VE BELEDİYE GURBETÇİ VERİ TABANINI OLUŞTURAMADI!!! 

    Aksaray için en zengin maden ocaklarından, Petrol kuyularından bile daha çok değerli  olan gurbetçilerimizin sayısı, hangi ülkelerde ne kadar olduğu konusunda maalesef 1973-78 yılları arasında Aksaray’ın Kaymakamlığını yapan efsane Mülkiyeli  Kaymakam Yüksel Özden’in 1977’deki çalışmasının dışında ilimizde şimdiye kadar bu konuda sonuca ulaşan ciddi hiçbir çalışma yapılmadı.!!! 

     Bu  akla ziyan umursamazlıkla  ne şu anda  Aksaray Valiliğinde, ne Belediyede, ne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde, ne İş Kurumunda ve nede SGK’ da bu konuda somut yeterli bir bilgi yok.!!! 

     Yani Dünyanın hangi ülkesinde kaç Aksaraylı bulunmaktadır? 

      Kaçı Erkek, Kaçı Bayandır? 

      Eğitim durumları nedir? 

      Meslekleri nedir? 

     Kaçı bulundukları şehir ve ülkenin büyük esnafı veya iş adamıdır? 

     Kaçı okuyup bulundukları ülkenin siyaseti veya bürokrasisinde önemli yerlerdedir? 

     Şu anda bunları bilen yok!!! 

TEŞHİS KONMAYAN HASTALIK TEDAVİ EDİLEMEYECEĞİ GİBİ HAKLARINDA YETERLİ BİLGİ OLMAYAN GURBETÇİLERİN MESELELERİDE KELİMENİN TAM ANLAMIYLA DAİMİ ŞEKİLDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULAMAZ!!! 

   Velinimetimiz, zor gün dostu olan gurbetçilerimizle ile ilgili yeterli somut bilgi olmayınca da  Aksaray Valiliği ve Belediyesi ile ilgili kurumları bu konuda  sürekli ve olumlu ses getirecek, getireceği sesle, yani yapacağı olumlu etki ile  ülkemize ve Aksaray’ımıza faydalı olacak hizmetlerde maalesef sağlanamıyor.!!! 

     Tüm ısrarlarıma, bu konuda yıllarca  özellikle gurbetçilerin ülkemize akın ,akın geldikleri Haziran başı ile Ekim ayları öncesinden bu konular yazılmasına/yazmama ,ilgili ve yetkililere bu konuda ayrıca da cep telefonu mesajlarıyla  tarafımdan ısrarla bilgilendirilmesine rağmen kendileri için resmi kurumlarda pozitif ayrımcılıkta maalesef akla ziyan bir umursamazlık ve cevabı verilemeyen umursamazlıkla sağlanamıyor!!! 

     Sadece Aksaray Belediyesi tarafından geçen seneki hava durumu göz önüne alınmadığı gibi katılımcıların bir birini görmesinin de sağlanamadığı ”Laf olsun, Torba dolsun” babından ve yeterli uzman görüşü ile desteği de alınmadan yapılan etkinlik gibi her yıl cılızca bir gurbetçi toplantısıyla/toplantılarıyla durum geçiştiriliyor.!!! 

VİLAYET BELEDİYE 31 YILDA KAYMAKAM YÜKSEL ÖZDEN’İN YAPTIĞINI YAPAMADI!!! 

      Bu konuda yeri ve zamanı geldikçe belirttiğim gibi 1973-78 yılları arasında Aksaray da görev yapan efsane devlet adamı ve Mülkiyelisi Kaymakam merhum Yüksel Özden in 43 yıl önce Aksaray’ın genel veri tabanı ile ilgili çalışması içinde yaptığı Gurbetçilerle  ilgili çalışmanın benzeri Vilayet veya vilayete bağlı ilgili kurumlar tarafından 31 yıldır yapılmadığı gibi, merhumun bilgileri bile şimdiye kadar güncelleştirilemedi.!!! 

AKSARAY İLİNDE GURBETÇİYE SAHİP ÇIKAN KURUM VEYA BİRİM YOK!!! 

    Gurbetçiye karşı olan bu vurdumduymazlık nedeniyle sahip çıkan, onların dertleriyle hem hal olan ciddi bir birim olmadığından hem kendilerinin genelde ülkemize özelde ise ilimize bağlılıklarına bir katkı sağlanamıyor, hem de  halen negatif halinde duran enerjileri kendileri, ülkemiz ile Aksaray için maalesef pozitif hale çevirtilemiyor.!!! 

  Şimdiye kadar yapılmayan, yapılamayanın İlimiz Valisi Hamza Aydoğdu ile Belediye Başkanı Evren Dinçer ve ilçe Kaymakamları ile Belediye başkanları, Milletvekillerimiz ,İGM Başkanı ile Meslek Odaları ve STK’larımız tarafından zararın neresinden dönülürse bunun kar olduğu bilinciyle gerekenin zaman geçirilmeden yapılarak ilimizle birlikte kendilerinin de hem maddi hem de  manevi kara kavuşmalarının sağlanmasıyla durağan olan enerjilerinin Kinetik enerjiye çevirtilmesinin sağlanması dileğiyle. 

   Cuma’mız mübarek olsun. 

   Rabbim Yar ve Yardımcımız olsun.