Bugün, 6 Temmuz 2022 Çarşamba

Erdogan Kaya


Yemediğimizi yedirmeyelim

Yemediğimizi yedirmeyelim


 

Mübarek Ramazan dolayısı ile hayırsever hemşehrilerimizden, kurum ve kuruluşlardan Ramazan paketleri dağıtılmaya başlandı. Bazı yerlerde ise sofralar kurularak toplu iftar yemekleri veriliyor. Bunlar Ramazan ayının bereket ve bolluğu olarak görmek lazım. Tabi bunları verirken dikkat edilmesi gereken hususlarda bulunmaktadır.

Ben bu yardım konusunda geçmişte bu sahada aldığım görev nedeni ile Ramazanlarda dağıtım yapardık. İhale marifeti ile alımlar yapılırdı, bende bunlara bakardım. İnanın çoğu içime sinmez kızardım. Çünkü evimizde yemediğimiz cinslerden dağıtım yapılırdı.

Evimizde yemediğimiz ve ne markası olduğu belli olmayan sıvı yağlar ve gıdalar dağıtılırdı. Az olsun ama en azından kendi evimizde yiyebileceğimiz gıdalar dağıtılmalı. Falan kişi yardım dağıtıyor desinlerden kaçınarak fakirin ve fukaranın sofrasına yiyeceği gide gönderilmeli.

Birde bazı kurum ve kuruluşlar bizde paket dağıtıyoruz havası ile yardım dağıtmaktadır. Tabi insanlar buralara para veriyor veya gönderiyor. Ne alındığını ve neler alındığını görmüyorlar. Bana göre bunların yerine gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ederek kendilerine dağıtılan malzeme yerine ücretini vermeliler.

En azından parasını alan aile neye ihtiyacı varsa onu almalı parasını ona göre harcamalı. Satış yapan yerler ve AVM lerde elinde kalmış ve bayat malları elden çıkarmak için bu konuyu istismar etmemeliler.

Şunu unutmamak lazım gördüğüm bazı dağıtımlarda dağıtılan malzeme ve gıdaların kalitesinin yükseldiği görülmektedir. Elbette yükselmeli, çünkü kendi mutfağımızda yemediğimiz gıdalar garibanlara verilmemelidir.

Bunları gördüğümüzü ve yaşadığımızı bildiğimiz için söylüyoruz. Mesela yaz aylarında ve kış mevsiminde bazı mağazalar giysi dağıtırlar. Dağıtılan giysilere baktığımızda yıllarca alıcısı olmayan ve raf bekçilerini garibana reva görürler.

Aynen bunun gibi Ramazan bahanesiyle bayatlamış ve iş yeri bekçisi olmuş gıdalar yerine günlük satışı yapılan ve kendimizin aldığı gıdalar olmalıdır. Kendimize reva görmediğimiz gıdalar garibana reva görülmemelidir.

Çünkü yapılan yardımlar yerini bulmak istiyorsak dağıtım olsun diye değilde garibana yetişsin memnun ve mutlu olsun düşüncesi taşınmalıdır. Dolayısı ile bu mübarek günler mutluluk ve memnuniyet içerisinde geçirilmelidir.

Valilik, Belediye, sivil toplum kuruluşları ve diğer yardım kuruluşları Ramazan dolayısı ile bu kaynaşmayı ve kucaklamayı ön safa çıkardıklarına göre bu Ramazan ayında insanlara verilen gıda paketleri alanında memnun olduğu bir paket olmalıdır.

Yüce Rabbım gerek bir vesile ile, gerek bir şekilde garibanın sofrasına ulaşan tüm yardımsever hemşehrimize teşekkür ediyorum. Şovdan uzak, kendi evimizde yiyeceğimiz gıda paketlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıranların yardımların yüce Rabbım kabul etsin.